Červenec 2017

strach z neznámého

2. července 2017 v 21:10 | František
omlouvám se , pro časovou zaneprázdněnost se nemohu nějak k psaní blogů dostat
Strach z neznámého .
chtěl bych napsat poněkud zvláští varietu strachu a to strach ze stárnutí , toho co bude za rok, dva, pět a nikdo neví kdy se naplní jeho životní pouť , a já letos dovršil sedmdesát let a to už je dost pro také zvláštní téma.
kkaždý má nějaký život, nějaký okruh známých ,žije v rodině, má třeba ještě nějaké plány, toto chce udělat, tam se podívat ,to opravit, ten spor vyřešit. A to vše co jsem uvedl je limitován nejen časem který nám ten nahoře přisoudil , ale i tím v jakém budeme stavu , ono znal jsem lidi kteří během roku v důsledku nemoci nebo úrazu se dostali do stavu že byli rádi ,že jsou rádi, žádné výlety, procházky, jen tak po domku nebo bytu.
Další limitující faktor pro mnohé seniory kromě zdravotního stavu ,jsou peníze, pro někoho je důchod vstupenka na hranu existence , po zaplacení bydlení a ostatních nákladů ,jim toho moc nezbude,jistou výhodou jsou ti kteří vastní dům se zahrádkou ,horší je to u bytů ve vlastnictví a nejhorší u nájemních bytů.
Setkal jsem se ale s jistou starší dámou která stále naříká,jak je na tom špatně , ale na otázka k čemu potřebuje třípokojový byt s garáží na dobré adrese když je sama, nemá auto a v garáži kterou by mohla pronajímat , má nějaké staré krámy s kterými se nemůže rozloučit.Asi je těžké se loučit s některými přeměty, jež připomínají minulost,a to ,že možná jednou dvakrát za rok tam přespí dcera která žije na Slovensku a zbytek roku je z bytu využita jen část.
Někteří senioři mají také strach z toho ,jak se zachovají jejich děti , jestli se je nebudou snažit nějak finančně zatěžovat- proč o tom mluvím , bohužel mnoho důchodců se dostalo do problémů ,někdy až končících exekucí po tom co dali dětem peníze které záskai z půjčky a tu pak nejsou schopni splácet.
A poslední strach u dvojice je z toho ,že ten druhý odejde dříve a ono někdy i tento fakt může zcela změnit situaci , tam,kde ze dvou důchodů se dalo nějak vyjít , najednou to nestačí , nebo ten jeden byl na tom relativně lépe a tomu druhému pomáhal . jsou i kuriózní situace kdy jeden je duševně v pořádku ale tělo mu moc neslouží , ten druhý na oplátce má tělo v pořádku ale s myšlením je to horší a oba dohromady jsou soběstační , odchod jednoho je pak katastrofa a pokud to rodina nebo nějaká charita nepodchytí , může to skončit i tragicky.