Březen 2017

tak jsem doma z lázní

13. března 2017 v 19:27 | František
Tak jsem doma z lázní
Jen krátký úvod ,zítra napíši jak to v lázních obvykle chodí , pro tyk teří se tam chystají nebo je to někdy v budoucnu čeká.nějak nestíhám a tak se k psaní dostávám déle.
Lázně je možné navštívit v plnně hrazeném režimu zdravotní pojšťovnou, musíte mít doporučení odborného lékaře na konkrétní diagnózu vázající na nárok (pooperační stavy,) trvalé stavy typu reumatoidních ,Bechtěrevova nemoc páteře apod.Potom jsou tzv. samoplátci kteří si pobyt i procedury plnně hradí . Komerční záležitost jsou různé krátkodobé wellnes pobyty apod.
většina lázní funguje s ubytováním a stravou, ambulantní léčba kdy pacient nocuje doma nebo dkonce chodí po práci nemá ten efekt , pacient by měl mít také změnu života z denního stereotypu , určité odpoutání od práce a rodiny.
Já byl ve skupině pacientů po úrazu a operaci na páteři , jsou i skupiny po operacích kolen (endoprotézy) a kyčlí a jak už zmínil ti s bechtěrevovou chorobou , artritidami apod.
Jiná lázně (Poděbrady léčí srdeční problémy) jiné zase trávicí soustrojí atd.
Lázně Bohdaneč jsou dle mne příjemné , poblíže jsou Pardubice kam je spojení trolejbusovou linkou , výhodou zvláště v zimě a za špatného počasí je propojení pavilonů krytými chodbami , nemusí se tedy na mráz , vítr, déšť ,to po některých procedurách typu slatina kde je člověk zahřátý a měl by jít ven, by znamenalo nastydnutí , chřipky.
Popis procedur asi nebudu uvádět, stačí jen seznam podle cenové náročnosti , slatinná procedura , všechny typy masáží , skupinová cvičení dle diagnóz,cvičení v bazénu, elektrické terapie, plynové injekce a parafin na ruce.
Každý dostane rozpis procedur na celou dobu pobytu s uvedením místa podle pavilonu a času , nemusíte se někde doprošovat, ten čas je Váš , jen pozor nikoho nepouště před sebe(místo sebe) další už to nemusí respektovat a taky by jste mohli o proceduru přijít a nebo by jste museli nastoupit na čas toho koho jste pustili a tady zase může být problém , jiné procedury mají ti s koleny akyčlemi ajiné ti s páteří a jiné ostatní.
Jídlo je ve dvou skupinách , rannější a pozdnější , řekl bych ,že ta dřívější je lepší , končíte kolem druhé hodiny odpolední a můžete mít nějaký svůj program ,,druhá skupina kolem šestnácté a to v zimě už je venku tma.Jídlu je uzpůsoben i rozpis procedur , ovšem jestli někdo je zvyklý trávit u jídla hodinu, má smůlu , tady má do půl hodiny auž někam musí jít.
Pokoje jsou po dvou , pokud by byli najednou v lázních manželé ,mohou si vyjednat společný termína a pokoj.Každý má určeno místo u stolu , polévka je na oběd v mísách, jinak je výběr z tří jídel, v poledne a večer jsou servírovaná, snídaně je studená připravená na stole . Kramě základní varianty racio je možné si vyžádát dietu redukční , diabetickou , případně další například bezlepkovou.Na závěr pojištěnec podpisuje cenu celého pobytu pro pojišťovnu a přebírá závěrečnou zprávu pro odborného lékaře , případně když si udělá kopii i pro obvodního lékaře.
Ten kdo by hrubě zanedbával procedury nebo měl jiné problémy (výtržnost, hrubost k personálu) , může mít problém s pojišťovnou nebo u pracujícíh i v práci pokud má současně nemocenskou.

Na závěr po příchodu z lázní by měl každý cvičit a hýbat se ,jinak se účinek mine , svaly zatuhnou .
tak kdo se do lázní chystá , přeji příjemný pobyt