Listopad 2016

práce na zahradě

13. listopadu 2016 v 18:43 | František
tak jsem dnes konečně víceméně skončil přípravu na zimu na zahradě u rodinného domku, mám zryto , vypojil jsem venkvovní vododvod , přihrnuté růže a sekačkou jsem dne sbíral opadaé listy z jabloní.
Zbývá mě jen připravit na zimu fíkovník , ten je citlivější a musí se obalit ,dát chvojí . Nikdo neví jestli nějaký větší mráz nepřijde a to by potom valná část zrzla a to pak trvá i dva roky než větve dorostou.
Já ale chci hlavně dát do úvahy otázku hluku z provozu motorových sekaček , někteří by nejraději aby se o víkendu neužívaly, ovšem kdo má čas v týdnu když chodí dost pozdě z práce a ráno by rušil daleko více ty kteří vstávají déle. Rady , poři´dte si elektrickou jsou k smíchu, kdo má tahat za sebou nějaký kabel ahlídat aby se nedostal do záběru a taky jsou zahrady i 80-100m dlouhé a to je pak na kabelu elektrická ztráta a pořádně to neseká a může se poškodit motor, a dávat energeticky odpovídající tlustý a přášerně drahý kabel vážící desítky kilogramů je fikce.
Třeba jednou budou baterie které cenově dostupné a umpžňující třeba hodinu práce a pak by to na ektriku mohlo být , těžko ale někdo dá 50 tisíc za něco takového , to by snad byla levnější kravka nebo kozy které by to spásaly.

Kdyby se dějiny odehrály jinak

2. listopadu 2016 v 18:06 | František
Jeden neví který moment dějin by si měl vybrat a převyprávět do něčeho lepšího , poitivnějšího.Celý nám známý dějinný cyklus je protkán válkami , soupeřením o moc , nadvládou mocností nad těmi slabšími.A to vše je v takových souvislostech ,že změnit jednu kapitolku by mohlo být jako podtržení nosné kostky domina.
Kdyby nezabili knížete Václava , nejspíše by tento dovládl ale ukazoval se slabší vzhledem k mocnému sousedu (Německu) , možná by se nezformoval zcela samostatný český stát a bylo by jen jedno podřízené knížectví .
Kdyby nedošlo k sarajevskému atentátu , válka by asi stejně vznikla z nějakých jiných příčin , zdá se ,že zastřelený františek Ferdinad d. Este by byl rozhodnější následník než Karel Habsburk a to by mohlo mít vliv na průběh války , Rakousko-Uhersko ale nebylo na válku vojensky a hlavně ekonomicky připravené a nejspíše by stejně vyhráli spojenci . Je jen otázka, jestli by potom došlo k vzniku Československa nebo spíše nějaké konfederace Rakousko, Maďarsko a Československo.
Kdyby nedošlo k atentátu na zastupující říšského protektora Rainharda Haydricha , asi by jsme byli v prvém období šetřeni tragických represí včetně Lidic a Ležáků , ovšem Haydrich nebyl lidumil ,pokud by došlo i vzhledem k vývoji na frontě k původním plánům , velká část obyvatel by byla přesunuta někam do Ruska, část nucena k poněmčení a část likvidována nebo přeměněna na otroky sloužící Němcům .
Kdyby nedošlo k vstupu vojsk a následné okupaci naší země Sovětskými vojsky , je pravděpodobné ,že by se Sovětský Svaz snažil zvrátit vývoj zde jinými prostředky , omezení odběru výrobků, toku plynu a ropy atd. a nakonec by stejně Dubčekova skupina byla odsunuta na vedlejší kolej a ty jednotky by nakonec přišly pozvány kolaborující stranickou mašinérií , bez velkých škod a obětí na životech. ještě nebyl čas na změnu systému.
A takhle by se dalo pokračovat v politice, nějaký odvážlivec by mohl i zkusit co by stalo a potkal jinou ženu , i to jsou dějiny , našel si jinou práci , vystudoval jinou školu .