Leden 2016

EET ,elektronická evidence tržeb

29. ledna 2016 v 21:49 | František
Je relativně pozdní doba, proto jen začnu, pokračování bude následovat.
Dnes proběhlo další kolo parlamentní show s cílem schválit EET, neboli elektronickou evidenci tržeb.Bylo dost násilně rozhodnuto,že hlasování proběhne 10. února (moje narozeniny ,malá poznámka s věcí nesouvisející).
Nejsem ekonom ve finanční oblasti, nepodnikám ,jako důchodce bych byl tedy jen spotřebním článkem EET , pokud ze svých, asi ne závratných prostředků bych něco kupoval.
Přrdem říkám,že plně chápu nutnost vybírat daně , každý stát daně musí vybírat ,jinak by těžko mohl uplatňovat základní funkce příslušející státu , daně vybíral různě knížata, králové, diktátoři i demokraticky jednající státníci. Dokonce si myslím,že součástí výchovy od mládí by mělo být to,že je nutné žít spořádaným životem ,nekrást, nepodvádět a plnit základní občanské povinnosti. Placení daní je jakousi mírou občanské sounáležitosti každého vůči zemi v které žije.
Přístup každého k tomu ,kdo porušuje zákon by měl být adekvátní míře a způsobu porušení, určitě ten kdo podvádí ,by neměl být označován za toho kdo to umí, stará se, je chytrý, myslí na svou rodinu, naopak by měl být ostrkizován jako škůdce beroucí peníze postiženým, důchodcům atd.
Až po tento moment je vybírání daní zcela legitimní a v pořádku , je ale také nutné srovnat míry možného výběru podle kategorií v jednotlivých řádech. Zkuste si představit, že Vám vypadne peněženka kde máte pětitisícovky, a další bankovky a také různé drobáky a vše se vysype.Normální reakci by bylo zachraňovat v pořadí od největší hodnoty a jestli se Vám nějaká dvojka zakutálela do pankejtu ,asi nezchudnete.
Takže k věci , výběr DPH je daňovým příjmem státu , takže nejdříve by jsme měli zaopatřit velké položky jež tvoří největší váhu a na ty dobáčky se dostat nakonec. Každou chvíli v TV , novinách a na netu jsou příběhy úniku v statisících, milionech i více, jednou je to v pohonných hmotách , lihu , již prezentovaných karuselových obchodech , skoro vždy jde o přeshraniční záležitost , když už se mají nějaké další pracovní síly zaměstnávat , obnovme plnou celní kontrolu na hranicích, stejně v souvislosti s imigranty už jisté kontroly jsou .Kontroly zaměřené výhradně na rizikové komodity, známé firmy , už jsem před časem navrhoval barvení a pigmentování olejovin , technického lihu ,metylalkoholu ,snad by naši chemici dokázali dodat takovou metodu jež by nevyžadovala odvoz vzorků do laboratoře ale rychlé testování z kapky média , v pořádku jede dále, špatné, odstavení, správní řízení, zabavení nákladu atd.
Mluví se o nevýběru DPH i u firem ,kolik to je a u kterých , co se s tím udělalo, jak byli odpovědní manžeři potrestáni...
Nyní něco přímo k té EET ,myšlenka dostat pod kontrolu prodej zboží a služeb je z daňového hlediska dobrá myšlenka , ovšem její uplatnění je třeba citlivě vážit tak, aby zásah šel tam kde je největšěí únik a tam kde jde o možná pakatel minimálně sečkat pokud by to znamenalo konec živnosti.Mnohé malé krámky, pokud je neovládli Vietnamci , jsou rodinnou záležitostí ,mnohdy jde o osoby v předdůchodovém věku a pokud skončí , logicky budou muset jít na pracovní úřad a rozmnoží řady nezaměstnaných a mnohdy nezaměstnatelných ,sám jsem zažil co to je v 58. letech ztratit práci a prošel mnoha konkurzy s výsledkem nula , dokonce mi někdy mimo prostor firmy bylo naznačeno,že mají horní strop kolem 55. let a ať to u nich znovu nezkouším.Nakonec jsem do důchodového věku dožil jako skladník a odešel na den dovršení zákonného věku.Podobné je to u malých hospod tam, když se nevaří jídla , není stálá klientela ,nebo jde o oblast ,kde lidé nemají práci nebo nadprůměrné výdělky.To samé může být i u některých řemeslníků.
Jsme v době kdy fungují počítačové sítě a je teoreticky možné odhadnout dost přesně kolik ze vstupní suroviny se vyrobí finálního výrobku ,dle toho by se dalo zjistit kolik se vyrobilo a kolik bylo přihlášeno k zdanění.
Na příklad jestliže někdo vyrobí (doveze) cisternu s 10 000litrů technického lihu k výrobě nemrznoucí směsi (čističe apod.) tak by se mělo vyrobit minimálně 10 000litrů finálního výrobku a ten zdanit , podobně u lihovin , jak může nějaká továrna(viz lihová kauza) vyrábět tisíce litrů lihu ,aniž by to bylo někde identifikovatelné .Líh nevzniká simsala bim, ale musí být vstupní surovina, voda , proces kvašení a destilace .Konkrétně u lihu by stačilo aby výroba čistého lihu byla pod státní kontrolou , ne-li ve státním podniku .Na výstupu by pak bylo možné evidovat tomu a tomu jsme dodali tolik čistého lihu a ten z něj musí vyrobit to samé množství lihovin pro konzum a zdanit, ostatní výroba se znehodnotí nevratnou denturací a předá firmám na výrobky s lihem a opět dle množství se to zdaní.Jinde se tomu postupu říká spárování , koupíš od subdodavatele tisíc motorů do auta , takže měl by jsi vyrobit tisíc aut atd.Podobně u olejovin ,zde také byly (jsou) obrovské úniky daní dovozem různých olejů smíchatelných nebo zaměnitelných s naftou (opět ,barvení, pigmentování), postup kontroly musí být na místě a ne v laboratoři ,pokus o podvod znamená zabavení nákladu, správní řízení, odebrání licence atd.Prostředky které by se takto získaly by mohly umožnit alespoň na čas přimhouřit oči nad tím jestli v něajké hospůdce vytočí o pár piv navic a umožní jim přežít , někdy jde pomalu spíše o službu než byznys.
Technicky by to bylo možné řešit nějaký stropem v obratu nad který by EET byla povinností .Slyšel jsem nějakého majitele větší restuarace,že by EET mohla zabránit krádežím personálu v podniku , už za první republiky v lepších resturacích mezi výčepem, kuchyní a obsluhujícími číšníky a vrchními byla pokladna , lístky se napichovaly na bodec a když se dělala závěrka , nikdo nemoh říci ,že účtoval padesát jídel když u pokladny byly lístky na 65 jídel, podobně s pivem,lihovinami.Taky bylo k rozlišení,kdo se na tržbě více podílel,kuchyň nebo výčep , personál měl jídlo za režijní cenu mimo lokál . Také nebylo možné aby se do podniku vkrádali nějací přítelíčkové a zadarmo jedli nebo pili , ovšem pokladní musel být metr , pokud měl hotel více provozoven, personál se točil k rozbití vazeb, za provinění si vciník balil kufry a to hned.Dnes by nebyl problém mít u obsluhy přenosný záznamník jež by dal pokyn kuchyni, výčepu a zanesl data do systému a při kasírování by to muselo sedět s daty výdeje u výčepu a kuchyně.To byl jen tak příklad...

tak nám chtějí zdražit elektřinu

24. ledna 2016 v 17:32 | František
Tak nám chtějí zdražit elektřinu
Je to zajímavý poznatek , cena elktřiny obecně ve světě klesá a u nás se na takové prkotiny nemusíme ohlížet ,prostě to co fungovalo léta se musí převrátit, překopat a nastolit nové pořádky.Mám ale strach aby nenastal dominový efekt, podtrhnete jednu kostičku a světe div se, hroutí se nám celý dům .
Z hlediska dodavatelů se prý nic nezmění, výsledek bude neutrální , máme věřit nebo raději ne.......
Především by měla být na celostátní úrovni ujasněna koncepce toho jak se s energiemi v globálu má zacházet,spotřebitelé pokud investují peníze kterých nemají obecně nikdy dost , těžko mohou za rok, dva nebo po výměně vlády ,to co nakoupili odstavit, pořídit nové, třeba i dotované a čekat dokdy toto vydrží .Byla tady podpora přímotopů ,akumulačních kamen , u nich je výhoda ,že je lze spouštět většinově v době nízkého provozu (NT) takže spotřeba je rovnoměrnější.
Potom nastal boom plynofikace , plošně se položily stovky km trubek, postavily sloupky s regulátorm na STL ,hlavně v obcích , řada lidí si vyměnila uhlelné kotle za plynové klasické , někdy jen za plynové přímotopy.
Zdražení plynu dohnalo některé ,zvláště málopříjmové občany k odstavení plynu a instalaci nebo znovuoživení kotle na uhlí .Podmínkou bezproblémového chodu a minimalizace množství nebezpečných látek v kouři , je stav komínu ,hlavně ale kvalita uhlí . A tady se opět narazilo na zvyšované ceny kvalitnějšího uhlí .Pak někdo, kdo nemá zrovna velký příjem ,z nouze začne topit tím co je nejlevnější , tedy nekvalitním ,zčásti prachovým uhlím , a nakonec i materiály které by se v nízkoteplotním spalování objevovat neměly,dřevo se zbytky barev z oken, nábytku,hůře různé překližky a nejhůře pověstné PET lahve naplněné pilinami, odpadky vyjetým olejem.
Nyní se chystá rozpuštění miliard do pořízení nových kotlů na kvalitní ořech ve formě dotace ,To by bylo dobré, ale dostane se jen na zlomek kotlů a můžete mít sebelepší kotel (auto) , musíte ale mít i na palivo (benzin) ,a to si myslím,že někteří mít nebudou a čekají je sankce až po zákaz provozu starých kotlů.
Proč by alespoň část těch dotací nemohla jít do ceny plynu , případně výměny starých kotlů za kondenzační, ona totiž brzo začne docházet životnost plynových kotlů z plošné plynofikace (Viadrus apod.)
Nyní k té elektřině z toho co jsem zatím zjistil
Do kalkulačky ERÜ (www.eru.cz/tarify) jsem si dosadil naše konkrétní data z poslední faktury a zjistil jsem nárůst o cca 2500Kč , hlavně v důsledku nespávného poměru mezi spotřebou v NT a VT(nízký a vysoký tarif) ,pro dvoutarifovou spotřebu.K velikosti jističe a třífázovému zapojení do nemovitostí.
Navrhovatelé změn argumentují,že velikost jističe jaksi blokuje příslušnou kapacitu pro spotřebu el. proudu , to by snad platilo při navrhování nějakého nového okruhu při nové zástavbě , tam kde již zapojení je stávající ať už drátové vzdušné, kabelové vzdušné nebo kabelové zemní , je vedení stávající a řekl bych tak z 90% dimenzované na odebíraný výkon s rezervou .Kdyby někdo chtěl si ověřit skutečnou zátěž každého obvodu na výstupu z transformátoru, bylo by to možné změřit a to v různou dobu denní i noční.Když pomineme ,že v domácnostech v řadě případů byly vyřazeny přímotopy a pokud ještě někde jsou akumulační kamna ,jsou spínány na NT (nízký tarif) v době přebytku energie. Jinak už jsou jen bojlery, klimatizace a běžné spotřebiče v domácnostech. Co představuje větší zátěž jsou okružní pily (cirkulárky) a pokud někdo pracuje s elektrickou svářečkou při opravě plotu apod. Většinou cirkulárky jsou v chodu na podzim dva , tři víkendy ,do na řezání zásoby dřeva na zimu , nevím o jednofázovém stroji s výkonem na řezání polen nad 10cm, nutně tedy vyžadují tři fáze.Padají chytré rady jako je pořídit si eletrickou řetězovou pilu (benzinovou) , ať si někdo zkusí na řezat s touto pilou pár kubíků dřeva na polínka cca 30 cm dlouhá dle kotle nebo krbových kamen .Řezání v koši u cirkulárky je bezpečnější , u benzinové řetězové pily jsou navíc zplodiny chodu motoru v nějakém stísněnějším prostoru než v lese ,dosti nezdravé.K instalci v domě , tam kde třífázové připojení , při instalaci se rozdělují okruhy v domě na jednotlivé fáze tak, aby zátěž byla rovnoměrná .Pokud by někdo chtěl přejít na jednofázové připojení nemovitosti, znamenalo by to zásah do instalace a nakonec by původní jištění třeba na 25A nemuselo na jedné fázi stačit kapacitně. A teoreticky , kdyby například 10 domů za sebou z tří fází přešlo na jednu fázi a bez koordinace by si vybrali například L1 , byla by třeba jedna fáze přetížená a další méně , nebudu teoretizovat co by to znamenalo u transformátoru atd.Jestli si někdo myslí, že přehodit jistič je jako vyměni žárovku, velice se mýlí , hlavní jistič je plombován , výměnu musí provést odborník minimálně s odborností 6 a měla by následovat nová přihláška a revize .Tady může nastat další problém u nějaké stařičké instalace ,a znamenalo by to další zásah a náklady.
Další argument zastánců změny mluví o solárních panelech na střeše domu , tady je třeba ale rozlišovat mezi solárním systémem propojeným s přenosovou soustavou nn., kterých je dle mne asi minimum a solárním systém v tzv. ostrovním systému kdy od solárních panelů a měniče je samostatné vedení nepropojené s veřejnou sítí například k topnému tělesu v akumulační nádrži topného systému domu , nějakou klimatizací , ohřevem pro bazén atd.Do tohot by dle mne ERÚ neměl vůbec zasahovat , není to veřejná síť , celé je to v majetku majitele domu a nemá provoz toho systému vliv na údržbu přívodních vedení el. proudu ani v nákladech ani v kapacitě údržby sítě.
Ono to skoro vypadá, že už nemá platit to staré...Kdo šetří, má za tři -naopak ,šetříš zaplatíš více .Něco podobného už před časem aplikovaly vodárenské firmy , moc šetříte, zdražíme vodu .Ještě+ něco k těm chalupářům ke kterým také patřím, i my máme cirkulárku , skutečná doba provozu je tak 3-4 dny za půl roku .Pokud bych měl řezat řetězovou pilou , budu to dělat nejméně dvou déle , navíc je nutný nějaký řezací stůl a je to fyzicky náročnější než řezání v koši na cirkulárce , v zimě mohu řezat i bývalém chlévě , u benzinové řetězové pily by to pro splodiny z motoru nebylo možné, navíc kolik řezú bez extra broušení zvládnete běžným řetězem, kolik benzinu a mazacího oleje spotřebujete.
Podle mne by energetika, plynárenství spíše potřebovaly vymést firmy které přeprodávají produkty a komplikují trh , přetahují se o zákazníky různými sliby včetně otravných dealerů dobývajících se do domácností a zjedodušit výpočty ceny tak, aby byly srozumitelné i pro poslední babičku z Horní Dolní.Doba masového nasazení solární techniky jako místních zdrojů dle mne má ještě čas a hlavně na to musí mít lidé peníze , dotace nikdy nemohou pokrýt celou populaci .

Největší chyby

19. ledna 2016 v 17:11 | František
Největší chyby
Co je to vlastně chyba , je to nějaké vybočení z ustálených pravidel, omyl v rámci výuky a zkoušení , nebo snad něco jiného.
Představte si tu situaci ,zloděj vykrade obchod a vytrousí nějaký průkaz , je identifikován , zatčen, odsouzen , hodnoty zachráněny. Zloděj sice udělal chybu ale obecně ta chyba byla prospěšná , odhalila trestnou činnost a zachránila majetek jež by jinak zloděj prodal pod rukou atd. A nechci slyšet sladkobolné řečičky , něco na téma jak Jean Valjean šel na galeje ,protože ukradl bochníček chleba pro hladovějící sestřičku, jsme v jiné době, existuje nějaká sociální služba, základní obživou každého by měla být práce .
Některá rozhodnutí, která uděláme jsou od prvopočátku chybná , kdyby tak existovala nějaká kontrolka v hlavě , nějaký mechanismus jež by ve stylu šachů nám řekl, pozor v třetím tahu jdeš do šachu a pokud nedáš zpátečku, je to mat , končíš se všemi důsledky.
Nedávno u našich dvírek zvonil mladík ,pochůzkový dealer nejmenované distribuční firmy . Spustil naučenou povídačku která pro mne, znalého věci (byl jsem zaměstnancem plynáren) byla plná nesmyslů, překroucených pojmů .Měl jsem dvě možnosti, rovnou ho poslat někam ,zvolil jsem to,že ho vyškolím aby nebalamutil jiné , neznalé, jestli si z toho něco odnesl, nevím.
Kdybych jej poslechl , udělal bych chybu aniž bych to předem věděl , někteří lidé na chybné rozhodnutí nepřijdou, dále platí zdánlivě výhodné tarify nebo se nechají dalším podobným ukecat na něco co je v podstatě to samé ,nebo dokonce horší.
Celé toto by nemuselo být , kdyby se maximálně zjednodušily tarify jež obsahují řadu měnících se položek ,když si rozeberete roční vyúčtování ,klidně zjistíte,že tam se i dvakrát měnila nějaká položka.Přitom Vás dodavatel neinformoval , ne každý věci rozumí a je schopen si na stránkách dodavatele v řadě položek najít to co jej zajímá.
Každý už někdy zažil důsledky chybných (svých) rozhodnutí , ženete se na vlak a ten z nějakých důvodů má zpoždění, zmeškáte důležitou schůzku .Přitom do cílového města jezdí i autobus , taky jste mohli jet vlastním autem .
Ještě horší je když trpíte v důsledku chybného rozhodnutí nadřízených ale i některého z členů rodiny .
Pořád ale platí to,co platilo odjakživa, když nevíš ptej se , třeba i odborníka .Někdy pár stovek za odbornou radu Vás ochrání před mnohonásobnou ztrátou , existují knihovny, lze hledat na netu .

Jako v korzetu

14. ledna 2016 v 17:40 | František
Jako v korzetu.
Korzet byl součástí ženské garderoby v 16-19. století a musel svoje nositelky řádně omezovat v pohodlí života , záleželo pochopitelně jak mnoho se stáhly tkanice na zadní části těla , také v podstatě vyžadoval asistenci další osoby , většinou služebné nebo někoho z rodiny.
O tomto se rozepisovat nebudu, stačí se podívat na nějaký historický film , na některých zámcécj jsou také zachované exempláře tohoto produktu.
Existují také korzety novodobé ,většinou ve formě pásů na suché zipy nebo skeletové .Jejich účelem je udržet tělo v oblasti páteře po úrazu , operaci a během prvotní rehabilitace. Existují i tzv. límce ,opět na suchý zip pro fixaci krku .
Mohu o tom psát ,také jsem díky neopatrnosti a přeceńování vlastních sil ,spadl z žebříku při ořezu větví , poškodil si obratel L3 a musel absolvovat převoz záchrankou do spádové nemocnice .Protože to bylo v pátek ,dále mne převáželi po CT po neděli do jedné fakultní nemocnice a zde jsem absolvoval operaci na páteři.Nebyla to jediná , další následovala po dvou měsících k doplnění ochranné klece na páteři z titanu. Jakmile jsem mohl pod dohledem vstát z postele ,dostal jsem zdravotní korzet z pružného materiálu na suché zipy , na noc jsem jej odkládal.Nosí se obvykle 2 až 3 měsíce dle výsledku kontrolního rentgenu a závěru lékaře . V zimním období jej lze skrýt pod šaty, neumím si představit jak by se to dělalo v létě.
Nepřeji nikomu ,aby něco takového musel zažít , jde o dlouhodobý zásah do života , je nutno přizpůsobit veškerou činnost , vyvrovat se pádů, zatížení .Místo nějakých tašek ,je jediné řešení nosit vše v batohu na zádech .
Tak si dávejte všichni pozor, jeden moment může ovlivnit Váš život na dlouhou dobu a to je i horší varianta ,vozík, omezená hybnost na půl těla atd...

Co týden dal

10. ledna 2016 v 17:01 | František
Týden začal po novém roce v pondělí 4. ledna a to se rozjížděla féra kolem sexuálního napadení spojené v mnoha případech s krádežemi osobních věcí napadených žen jako mobilů, kabelek atd.A nešlo jen o jeden případ, jedno město a dokonce i jednu zemi , k Německu se přidalo rakousko, Finsko a dokonce i Švýcarsko o kterém jsme víceméně nevěděli ,že tam také imigranti pronikli.Jako jindy v podobných případech zpočátku byla snaha vše ututlat , bagatelizovat , jen nenarušit zčásti ještě příznivou atmosféru kolem imigrantů .Až tlak sociálních sítí a podávané žaloby napadených žen donutily představitele měst, policie a následně i státu reagovat a policie začla jak se říká s křížkem po funuse konat.
Nebudu rozebírat vlastní napdení , je jistě odsouzeníhodné a šokující ,že něco takového je možné v civilizovaném světě , v srdci Evropy .
Ukázaly se například zajímavé věci jako to , že kromě nových imigrantů existují i ti kteří jsou v Německu dva až tři roky a vlastně nejsou ukotveni jako řádní občané , to jest pracující , znalí jazyka země . Že existují komunity živící se drobnými krádežemi, prodejem drog , pašováním zboží atd.A tito staří si někdy na špinavou práci berou ty nové . Takhle má vypadat integrace do společnosti . Mám známé kteří prchli v roce 1968 před okupačními vojsky a dostali se do Švédska, připomínám ,že šlo o středoškoláky s určitým penzem znalostí a ne o naprosto nevzdělané .
V podstatě povinně museli absolvovat náročný jazykový kurz , byli informováni a informaci stvrdili podpisem o zvyklostech vzemi, právním řádu atd. A následovala víceméně povinná příprava na zaměstnání a nástup do speciálního programu pro zaměstnání přistěhovalců s dotací pro zaměstnavatele a pravidelným hodnocením-
Co tedy v tom Německu s imigranty dělají,že ani po dvou letech neznají zcela řeč, nemají práci ,živí se nepoctivě a možná i berou jakési podpory.
Německo je proti nám bohatá země , ale každá štědrost má meze , pravidla profungování sociálích programů jsou neúprosná , je to jako přehradní jezero , nemůžete odebírat více vody než tam přiteče , potom buď hladina půjde dolů nebo na té straně příjmů přitáhnete otěže daňovým poplatníkům , je ale otázka co ještě snesou a kdy řeknou dost.Člověk je stvořen k práci , práce jej od pravěku živila , bez práce lze určitou dobu existovat , ale někdo, něco Vám musí dát na životní potřeby, pokud si někdo myslí,že to půjde loupežemi, okrádáním státu a ostatních , měl by bý trestán až po vyloučení ze sociálního systému společnosti společnosti . Možná jste někdy četli o důsledcích vyhnání provinilce z tlupy(kmene) mimo , o tom ,že v době nouze Inuité a to staří a nemocní volili dobrovolnou smrt zmrznutím mimo vyhřívaný stan, iglu . Je jiná doba , nic takového asi už nikde není možné , stát ale musí poku někoho přijme počítat s tím jaký bude následující průběh .Pokud někdo zvládne řeč a není fyzicky nebo jinak handicapován ,může vykonávat jednoduché práce jako úklid, výkopy ,něco natírat atd. Řada oborů je ale už na jiné úrovni, k ovládání strojů je třeba soubor vědomostí , nebo chceme odstavit traktory a kombajny a obilí kosit , dávat do snopků, sestavovat do panáků , po vyschnutí nakládat vidlemi na valník a vozit k mlátičce a strkat snopky do vstupního tvoru atd.. (jako mladý jsem tyto práce i konal v hospodářství) , taky by se daly zametat ulice , v lese sbírat šišky a klestí dávat do otýpek protože když chcete péci v troubě tak je to třeba, co takhle úklid sněhu lopatovou brigádou (ale ouvej, ono to studí).....nehráblo mě , al ono mě vážně nic kloudného nenapadá .Někteří imigranti jsou vysokoškolsky vzdělaní ,mají znalost angličtiny , dobře , jsou dále. Zeptejte se ale našich VŠ jaké měli problémy s uznáním jejich vzdělání , kdy lékaři musel dobu dělat sanitáře, skládat různé zkoušky , dělat atestace atd.
Dnes jsem také na netu četl o poměrech v uprchlických táborech a střediscích , o vydírání , znásilňování, krádežích , zvláště v nočních hodinách, na rozdíll od žen napadených an Silvestra , ne vždy je to nějak řešeno .
Pořád si můžeme říkat , nás se to netýká , kde ,že je Kolín nad Rýnem , to je daleko , co až trpěnlivost Němců a jiných přeteče a řeknou dost, kam se obrátí proudy imigrantů.Zkuste někdo obráti řeku proti proudu , rozleje se do okolí ,zábrany proti lavinám musí být umístěny tak ,aby lavinu sice neodklonily od místa A a neschytalo to místo B,C a další.

Poslední den mého života

4. ledna 2016 v 18:33 | František
Předem si dovoluji upozornit,že jsem dopsal blog Novoroční předsevzetí, bohužel jsem trochu v časové tísni a málokdy napíši celý text najednou adokončuji jej až následně, stejně to bude i u tohoto blogu
Poslední den mého života
Začnu biblickým (nevíme dne ani hodiny) , kdyby někdo viděl konec své životní pouti a jeho dannost ,možná by se s blížícím termínem začal chovat nenormálně , sobecky .
Podobné téma bylo na Toluně, kde ale není prostor pro nějaké dlouhé texty ,výsledkem jsou hrubá zjednodušení celeého problému . Skoro každý si z nějakých nejasných příčin představuje ,že si na základě jakéhosi sdělení do kalendáře napíše ,že zrovna tento den bude poslední , bude v plné síle, duševní svěžesti a bude schopen uspořádat si své věci, rozloučit se s přáteli, rodinou , najísta napít se toho co má rád , projít se po oblíbených místech atd.To je ale bohužel iluze , konec na den a hodinu snad mohl vědět odsouzenec k smrti , ovšem pochybuji pokud nešlo o nějakého otrlého zlosyna bez zábran , že ten poslední den byl v pohodě. V různých filmech se líčí jak si odsouzenci přáli jídlo, pití, pomilování , spíše to byla poslední cigareta .A to nemluvím o stovkách a tisících těch kteří byli oběťmi válek, viz masakry židovského obyvatelstva v Ukrajině, Bělorusku nacisty ale i genocidní masakry Stalinského režimu proti Polákům ,příslušníkům dalších národností atd.V podstatě každý kdo byl v koncentračních a jiných táborech jak fašistických ale i u gulagů v Rusku nevěděl jestli bude ráno mezi živými, jestli jej nezastřelí, neubijí jen tak pro zábavu vraždící pochopové od SS ,u gulagů KGB,Smerš a podobní.
Přejdeme do dnešního reálného světa.
Každý ,kdo ráno se loučí s rodinou na cestě do práce , ví určitě, že dojede, vrátí se večer domů , co když právě on narazí na nějakého opilce, zdrogovaného šílence , rádobykaskadéra jež neumí odhadnout jak se může auto chovat na namoklé, namrzlé nebo listím pokryté vozovce. Výsledky vidíte dnes a denně v zpravodajství TV, vybočení do protisměru, čelní náraz a přikrytá těla a havrani nakládající toho ,který určitě chtěl žít, pracovat, milovat.Tady si neodpustím poznámku, opravdu společnost chrání své řádné občany , proč mohou opilci sedat za volant i opakovaně třeba už bez ŘP, kdyby byla auta zachycená při řízení opilci , narkomany a hazardéry zabavována , určitě by se třeba tito neobjevili na silnici .
Další nebezpečí na nás čeká v podobě různých psychopatů , prý vyléčených a uvolněných do domácího léčení , kolik jen v poslední době mají na svědomí životů, a když takový může vlastnit i zbraň , je na pováženou . Sice se dělají nějaké kroky, ale jde to ztuha , nedostatečně .Duševní stav se může změnit v řádu měsíců , každý kdo je v řetězu zdravotní péče by měl mít oznamovací povinnost , včetně okolí jako členové rodiny, sousedi , jakmile se chování držitele zbrojního průkazu nebezpečně změní, musí odebrání zbraně proběhnout na podmět ihned , teprve potom je čas na prověření stavu a další opatření. Co se mi nelíbí je to,že policie dopadne pachatele , soud neshledá vazební důvody a ten je na svobodě,může ohrožovat svědky, oběti, páchat další trestnou činnost , tady asi nelze spoléhat na nějaké sliby, předchozí život atd.U relativně jednoduchých případů jako krádeže aut, kol,v obchodech, kapsářství apod. by měl být po zachycení ihned soud a rovnou nástup trestu třeba i alternativního jako pokuta, propadnutí věci, domácí vězení, nucené práce ,protialkoholní a protidrogová léčba.Zajištění (dočasná blokace majetku do rozhodnutí soudu)-
Takže poslední den mého života ,obecně nemůžete vědět, nějak zvláště se na něj připravovat .Jsou mezi námi i nemocní kteří také vědí ,že nějaká zákeřná choroba ukrajuje z jejich dní , ani ono však nevědí který den to bude,ti alespoň mohou uspořádat majetkové poměry a rozloučit se ,ale ti dříve jmenovaní nevěděli, neplánovali, nechtěli , měli plány , mnohdy ani nezačali u mladých pořádně žít.