Září 2015

jak na šedou ekonomiku

25. září 2015 v 16:26 | František
Jenom začátek, mám nyní moc práce.
Nejprve údaj z novin a objevilo se to i netu, v ČR je prý údajně až 150 tisíc nepřihlášených pracovníků, kteří pobírají mzdu ze které zaměstnavatel neplatí ani daň ze mzdy natožpak zdravotní a sociální pojištění .Na první pohled je to něco příšerného, žijeme v zemi která nedokáže vybrat DPH a některé další daně viz výrobci nezdaněného lihu apod. Současně zde pracují černé duše , z jejich hlediska třeba jsou rádi,že vůbec nějakou práci mají , ovšem daňové výnosy chybí celé společnosti a potom se stávají takové věci ,že stát nemůže sanovat dvaceti miliony ohrožené Klokánky kde jsou děti které neměly štěstí na rodiče. Dále například valorizace důchodcům , podle inflace a jakýchsi čísel ze statistiky to třeba lze zdůvodnit , ovšem cca 40 Kč a jednorázově 900Kč je malá náplast těm kteří celý život pracovali a nyní musí vyjít třeba s částkou 10 000Kč na měsíc , kupodivu jiní občané (úředníci) dostanou 5% z platů o kterých se většině populace ani nezdá.
Jak na ty černé duše jít by měla být základní starost aparátu MPSV.
Nabízím dvě verze, ta první je neetická a ne každý by na něco takového měl žaludek i s vědomím , že kdo neplatí daně je vlastně zloděj celé společnosti ,něco jako zemský škůdce v době středověku.
a) ohlašování těchto praktik občany třeba i spojené s bonusem použitelným například v péči o zdraví (brýle, očkování, pohybové aktivity apod.)
b) cílená a nepřetržitá kontrolní činnost s neohlášenými kontrolami na pracovišti , vydání zaměstnaneckých karet obsahujících kromě docházky i vyplacené mzdy včetně zdanění , aktivní kontrola osob na dávkách za účelem odhalit ty kteří se na práci mimo legální pracovní poměr podílejí, jejich sankcionování apod.
Ideální by bylo aby všichni občané byli rozděleni podle příjmů do kategorií , dle toho měli záznam v kartě pojišťovny i občanském průkazu a bylo lépe možné cíleně pomáhat těm kteří ne vlastní vinou se ocitají na hranic chudoby . Nevidím důvod proč by milionáři a bohatší nemohli platit nějaké poplatky ve zdravotnictví, školství a podobně.Zdálo by se mi to čistší než nějaké progresivní zdanění.
případně ještě bude následovat doplnění k tématu.

Ochrana majetku versus zloději kovů

23. září 2015 v 18:35 | František
Doslova mne vytočila zpráva o tom jak skupina (zlodějský gang) rozebral objekty skleníků , halu a další a vše postupně rozvezl do okolních sběren kovů. předpokládám ,že to asi bylo před platností nových opatření , která ale jsou stále nedostatečná.
Člověk by se smiloval a toleroval nějakého chudáka který si na kárce odveze z něajké skládky něco železa a za peníze si třeba přilepší k stravě a živobytí pokud vůbec někde bydlí a ení to zrovna most nebo nějaká zřícenina, to jsou ti na nejnižším levelu, řeklo by se páriové.
Mezitím o stupeň výše jsou ti s vozíky za auto .
Když ale slyším,že výše citovaná parta měla k dispozici nákladní automobily, rozbrušovačky a další nářadí , něco i napájené elektrocentrálami a materiálu byly tuny , tak jak je v té naší zemi vlastně chráněn soukromý majetek , to nikdo nic neviděl, neslyšel, to řidíčům aut nebo pracovníkům sběren nebylo nic divné. Nebo tady máme skupinu lidí postižených hluchotou, slepotou, nic si nepamatují . To se pak vláda a další mohou snažit jak chtějí tady je šedá nebo snad černá ekonomika jako vyšitá. To musely být generovány nezdaněné miliony, navíc je možné ,že aktéři tuto činnost konali v době kdy pobírali nějaké sociální dávky (podpora v nezaměstnanosti apod.)
Neznám přesné podrobnosti jak se věc vyvíjí, podle mne by logické bylo okamžité zmrazení majetku všech obviněných, zabavení prostředků užívaných k trestné činnosti (i osobní auto jež táhne vozík s naloupeným materiálem by tam mělo spadat).
Již jsem psal,že opatrná opatření mohou tuto činnost ztížit, zbrzdit ale ne zastavit, v různých zdůvodněních se spojovaly kovy s papírem, ten snad je trochu jiné kategorie .
U kovů pomůže jen úplný zákaz výkupu od fyzických osob ve sběrnách, drobné nepotřebné kovy lze odložit do sběrných dvůrů, speciálních kontejnerů a trochu tím pomoct obci. Firmy jež by prováděly rekonstrukce otopných systémů, kovových střech, oplocení apod. by měly za povinnost kovy dát do sběrny a s majitelem se vyrovnat při fakturaci.A pokud by někdo měl větší množství kovů doma , prostě by sběrna na vyzvání si je v místě bydliště převzala a zaplatila a bylo by jasné ,že jedná s majitelem a ne se zlodějem.Rovněž by musela se najít brzda proti legalizaci zlodějských firem které by mohly být založeny, výkup kovů by měl být licencován a limitován, zamezen výkup v noční době a placení výhradně na konto nebo poukázkou a jen pro registrované zákazníky jež v rajonu sběrny mají bydliště (dům s čp. , nikoliv ubytovnu nebo adresu na úřadu).V rámci veřejných prací pro osoby na dávkách by v rajonu obcí a měst bylo možné likvidovat černé skládky a věci jež je možné dát do sběru by pomohly rozpočtu obcí například při dotování výše uvedených pracovníků veřejné služby při odpovědném přístupu k práci, snaze a dochvilnost.

život není fér 2

18. září 2015 v 7:42 | František
Jen upozornění, dopsal jsem výše uvedený článek už včera, lze přečíst

Život není fér

13. září 2015 v 19:18 | František
Život není fér...
A co je vlastně fér v našem životě.
Začíná to narozením, zatímco kolem jednoho človíčka poskakují chůvy, ošetřovatelky , žije v poklidu,v teple a beze stresu , druhý se rodí v nějaké špinavé díře matce která nežije zrovna spořádaný život, nepracuje nebo jen něco příležitostného, nebo jak nyní jde uprchlická vlna někde ve vlaku, v táboře nebo prostě jen na cestě.
Nikde přitom není psáno,že ten z přepychu bude pro svět užitečný a ten z nižšího levelu bude přítěží společnosti.
Život není fér, proč někomu stvořitel (geny, dědičnost v rodu atd.) nadělil krásu, sílu , na hlavě bujnou kštici jež prakticky beze změn provází jej životem i když s postupným nástupem šedin.A druhý , krásu má jen tu svoji vnitřní, sílu tak na nošení aktovky se spisy a kštice....kde jsou ty časy Véno (lze obměnit) kdy jsi míval vlasy.Něco jiného je míra intelektu , hloubka myšlení , všechny druhy paměti, IQ , ne vždy tyto vlastnosti musí být v těle Adonise (Venuše).
Život není fér ...kolik lidí si dnes a denně říká ve chvíli kdy se dozví nějakou děsivou diagnózu která jim a celé rodině převrátí život a může vyústit ve fatální vyústění .
Život není fér... kolik lidí zasáhne v plném běhu života nehoda po které najednou jste někdo kdo třeba nebude chodit, vidět, žít svůj minulý život. Tady vím co píši, v prosinci jsem měl nehodu pádem ze stromu,kvůli jedné bezvýznamné větvi a špatně postavenému žebříku mám za sebou tři operace na páteři,měl jsem štěstí, s částečným omezením už jsem vše překonal.Mám za sebou i měsíc v lázních. Ovšem viděl jsem jiné, kteří již nikdy nebudou se procházet, tančit ,u páteře jak víme rozhodují milimetry .U autonehod stokrát můžete říkat proč já nezůstal na kafi o tři minuty déle, proč jsem jel zrovna touto silnicí , proč.....je to osud, zlá náhoda .Minimálně zde by měl stát represivně zasáhnout a vyloučit předem osoby které řídí bez oprávnění, pod vlivem alkoholu nebo drog.Pořád jen slyšíme výmluvy proč nelze těmto lidem zabavit auto, odstavit jej a vrátit až bude jisté, že ta osoba nebude nikoho ohrožovat.V reklamě v TV nám ukazují některé bezpečnostní prvky (sledování odstupu, nouzové brždění při překážce před vozidlem, hlídání mrtvého úhlu, zadní kamera pro couvání atd.) Co takhle některé věci z toho dát do povinné výbavy i za ceny zdražení vozu, každý život zachráněný takto má snad větší cenu.
Žívot není fér....opět požadavek na stát , jaký je to kalkul ,že se ušetří když se nebude hledět na prevenci nemocí jež zabíjejí nebo vyřazují statisíce lidí z běžného života. Proč není vystaven tvrdý a nesmlouvavý stop drogám, veden tvrdý boj proti alkoholismu a závislosti na tabákových výrobcích ale i lécích které nepatří do kategorie drog.
Mnoho životů by mohlo být zachováno při pravidelném a povinném screeningu na rakovinu kůže, trávicích ústrojí , prostaty atd.Rovněž tak při vyšetření srdce, plic a dalších orgánů , myslím,že některá tato všetření by mohl zčásti hradit i zaměstnavatel, chce přeci zdravého zaměstnance ,schopného plnného výkonu .Pochopitelně by měly existovat i sankce pro ty kteří své zdraví neřeší nebo mu výrazně škodí (malusy) a současně bonusy pro ty kteří o své zdraví dbají a to v oblasti zdravotního pojištění. Nevidím důvod proč by ze svého zdravotního pojištění podílově měl ten který dodržuje všechny zásady , dotovat chronického opilce, toxikomana nebo nenapravitelného kuřáka.
Život není fér , když toto řekneme, zkusme se zamyslet jestli za to ,že není fér si nemůžeme zčásti sami, nesvalujme vinu na druhé , na kohosi abstraktního ,stačí se mnohdy podívat do zrcadla a uvidíme , koho, přeci sebe...

Co je lepší nevědět

6. září 2015 v 12:59 | František
Co je lepší nevědět
Odpovídám pomalu všechno, rizika toho ,že se stane něco zlého na nás číhají všude , dnes i zítra.
Málo je platné ,že jako řidič mám svůj vůz v pořádku, nechávám si kontrolovat brzdy, světla, snažím se dodržovat dopravní předpisy, dokonce i předvídat , pak se ale v kritickou dobu a na kritickém místě objeví jakýsi zfetovaný nebo ožralý řidič , nebo může být jen nesoustředěný v důsledku přepracování ,nevyspání, nemoci nebo konfliktu doma nebo na pracovišti...
náhle náraz , reagovat nebylo možné, pokud jste přežili a nebude to mít trvalé následky, je dobře, kolik je ale takových kteří zemřou, ztratí člena rodiny , skončí jako invalida .
Duševní rozpoložení každého před jízdou asi bude těžké zkontrolovat, ovšem tro ,že za volant mohou zasednout alkoholici nebo feťáci a to opakovaně , je chybou našeho právního zákonodárství .
Představte si ,že někdo bude mávat odjištěným granátem, policie jej spacifikuje a granát mu vrátí s tím ,aby to příště nedělal, pravda existuje paragraf o nedovoleném ozbrojování , v případě auta , jak je možné, že někdo může přes odebraný řidičský průkaz, zákaz řízení atd . do auta nasednout a vyjet, to auto by mělo být dočasně zabaveno, odstaveno na nějakém záchytu i s placením denního parkovného , do doby než bude řidič oprávněn jezdit ,u notorických alkoholiků a drogově závislých i po skončení s těmito závislostmi.
Další příklad jsou různí psychopati, psychicky nemocní lidé , už ve dvou případech mělo dojít k odebrání zbraně , policie zaslal výzvu a mezitím došlo k vraždám, když jsou nějaké zásahy viz případ Nagyová kde jde o manévry desítek policistů , to peníze jsou ale na to aby místo výzvy policista si pro zbraň u člověka kde je indikována duševní porucha prostě dojel , navíc psychika člověka se může změnit v krátké době díky nějakému traumatickému zážitku (smrt v rodině, ztráta zaměstnání, rozchod s partnerem) , ne vždy takový člověk jde rovnou za specialistou , třeba jen za praktikem, měl by existovat varovný systém kde by bylo možné ohlásit nenormality v chování a zároveň legislativně uložit povinnost psychiatrickým pacientům docházet k lékaři, medikovat a navázat tuto povinnost třeba na výplatu sociálních a jiných dávek .
Momentálně čtu knížku s jménem (Sám sobě doktorem -autor Cingroš) , jsem na začátku a už vidím ,že naše stravovací návyky jsou v úplném rozporu s přírodou , zcela pomíjejí trávicí procesy v organizmu, některé orgány jsou neúměrně zatěžovány , výsledkem jsou vážné choroby jako cukrovka, rakovinné procesy v trávicím ústrojí atd.Co mne nejvíce zarazilo je to jak škodlivé pro dospělou osobu je mléko zvláště v kombinaci jako je krupičná nebo bramborová kaše .
Je to zvláštní koloběh ,stát bere z alkoholu a tabákových výrobků masivní spotřební dań , jakoby získá peníze , které ale ihned a možná ve větší míře se vrací na léčení následků konzumace alkoholu,kouření a k tomu i toxických látek všeho druhu včetně drog, různých náhražek v stravě a stravovacích návyků mnohdy podporovaných reklamou.
Zakázat konzumaci tvrdého alkoholu nebo kouření asi lze těžko, proč ale víceméně tolerujeme drogy, pojem ,že něco je pro vlastní potřebu je nesmysl, dealer u sebe třeba má je něco, ale zbytek má třeba v nějakém autě nebo jinde, absolutní zákaz toxikomanie s raziemi na dealery (cizince navždy vykázat), varny pervitinu a pěstírny marihuany.Možná nastala doba kdy by stát měl najít odvahu zakázat některé dopňky v potravinách jež mají negativní vliv na zdraví (palmový olej, některá E), i za cenu ,že dojde k zvýšení některých cen, každý by si měl uvědomit ,že možná ušetřil pár korun za nějaký výrobek , přijde nemoc a rodina ztratí tisíce v nemocenské a třeba i se rozloučí s někým blízkým.