Únor 2015

Co se to u nás děje 2

26. února 2015 v 13:58 | František
Jenom pár technických postřehů k případu Uherský Brod a zákonu o zbraních.
Nejsem školený odborník na policejní praxi a veškeré podklady mám z otevřených zdrojů (MF Dnes, internet).
Jsem senior důchodce, důstojník v záloze (nebyl jsem profesionál )
Dle plánku je restaurace družba v prvém patře domu, ze schodů se odbočí do chodby vpravo , z ní jsou dveře na záchody vlevo a vpravo vstup do restaurace, barpult je vlevo od vstupu, jiný východ je přes kuchyni -tedy služební.
12.38 oznámení střelby, 12.47 příjezd hlídky místní dvočlenné v neprůstřelných vestách.12.50 střelba- vrah střílí ukryt za barem, uniká postřelená žena. Policisté jak se zdá ani nevystřelili , stáhli se a čeká se na zásahovou jednotku.
V restauraci byli při příchodu policisté lidé , někdo v sedě, někdo na zemi- nikdo neřekl zda byli mrtví , zsažení nebo se jen skrývali před střelbou. Logické by bylo zahájit střelbu i necílenou s cílem udržet střelce za barem neboť on by pokud by seděl nebo klečel také nemohl cíleně střílet a bylo by možné vyhodnotit situaci z hlediska osob v restauraci. Je rozdíl pokud by v té době již byli všichni (8 osob) mrtvi, mohl někdo být jen zraněn a po odchodu policistů jej vrah dorazit nebo prostě charakter zranění v časové prodlevě k smrti dospěl. Jen válečný chirurg dokáže popsat kolik zbývá života člověku s průstřelem plic (pneumotorax) , tepen, hlavních žil nebo jaký je postup sepse při průstřelu břicha. Na druhé straně od svého dědy jež byl za první války v rakouské armádě na frontě (pozdějí italské legii) vím jak dlouho volali o pomoc postřelení vojácí po šturmu kteří zůstali v zemi nikoho a bylo je možné kontaktovat až po setmění a to mnohdy již bylo pozdě.
Účastnil jsem se mnoha střeleb ze všech možných druhů zbraní od pušek přes samopaly včetně škorpionu až po různé pistole a vím ,že střely běžně i z pistole dokázaly projít rámem terče z dřeva 22-36mm , z jakého materiálu by musel být barpult aby jím střela neprošla. Navíc šlo o amatéra v stresu , každý kdo se dívá na akční filmy ví ,že může k zneškodnění střelce posloužit střelba do dekorace nad barem kdy na střelce dopadají střepy atd. a může se pokusit o únik a vystavit se zásahu a ukončit akci s cílem ověřit zda někomu v místnosti nelze ještě pomoci.
Nyní ještě k otázce vybavení a výcviku policie pro tyto mimořádné situace. Myslím,že pro běžnou činnost policejních složek krátké zbraně postačí, ovšem kdyby na každém oddělení byla zamčená skříň s automatickou zbraní typu samopal , vícerannou brokovnicí a zásobou nábojů a jedním krycím štítem , použití možné jen v případech jako ten v Uherském Brodu. Dále pravidelný výcvik jak s krátkými zbraněmi i s těmito mimořádnými prostředky a to nejen na střelnici ale i v nějakém objektu před demolicí s dynamickými terči v reálném prostředí zásahu.Spoléhat se vždy na vzdálenou zásahovou jednotku v době kdy může jít o minuty kdy na místě jsou zraněné osoby apod.
K Zákonu o zbraních a povolovacímu řízení.
Myslím,že vyjádření obvodního lékaře k vydání zbrojního průkazu může být ovlivněno místní znalostí s svým pacientem , dle mne by mělo jít o certifikovaného úředního lékaře spíše psychiatra jež by dostal od obvodního lékaře výpis z dokumentace a mohl rozhodnout nezávisle bez ějakého vztahu k osobě žadatele, měl by také mít přístup do navrhovaného registru přestupků a o případné trestné činnosti žadatele v minulém období, kontrolu na užívání drog , myslím,že by měl by mít vypořádané i finanční problémy ku státu , dluhy ,exekuce atd. Z toho všeho plynou rizikové faktory a možné zneužití zbraně k páchání trestné činnosti nebo až k masovým vraždám viz případ UH. Brod.
Orázka zbraní, myslím ,že zbrojní průkaz pro fyzickou osobu by se vůbec neměl týkat dlouhých zbraní jako je například upravený samopal vz. 58 (bez možnosti dávek), tuto zbraň by mohla mít leda nějaká bezpečnostní agentura pro hlídání objektů apod. Z ostatních krátkých zbraní by bylo třeba je rozdělit na obranné , tedy zbraně k osobní obraně, viz ráže a účinný dostřel , ty by měly pro běžné žadatele stačit.Zbraně samonatahovací nad ráži 7.62 to jest 9mm a speciální (s laserem atd.) by opět měly být jen pro výkon povolání v bezpečnostních a detektivních agenturách, bodygardy , dopravu peněžních zásilek apod.
Nevidím důvod proč by měl mít někdo více jak jednu zbraň, pokud jde o sbírky, historické zbraně apod. měly by být nějakým způsobem nezpůsobné k palbě .Orgány policie by měly mít na výzvu možnost kontroly uložení zbraní v domácnosti, jsou bohužel známy případy kdy se k nazabezpečeným zbraním dostanou další rodinní příslušníci (děti) a jsou z toho úmrtí, zranění atd.

Co se to u nás děje

25. února 2015 v 22:57 | František
Nechci si jen tak na současných tragických událostech přihřívat polívčičku,ale neměli by jsme po zvážení všeho co se denně dovídáme se konečně poučit a řici ..D:O:S:T.
Předem pochopitelně vyjadřuji hlubokou lítost nad tím co se stalo v Uherském Brodu,kondoluji pozůstalým a pomyslně zapaluji několik svíček na místě tragedie.
Už delší dobu jsem v jednotlivých článcích psal o potřebě jednotného registru přestupků ,ne obecně přístupného pro všechny ale pro městskou ,cizineckou a státní policii a pořádkové komise z hlediska zápisu a pro orgány zastupitelství a soudní moci jako podklad při řešení konkrétních kauz.Momentálně mnozí pachatelé drobné kriminality využívají toho,že tyto činy jednotlivě se dostávají před komise a trest pro ně není odstrašující,navíc migrují po ČR ,pokud by v případě škod z krádeží atd. se částky sčítaly takže při dosažení 5000Kč už by nastalo jiné posouzení mimo komise,ostatní činy by mohly být hodnoceny nějakým bodovým mechanizmem a opět součtově.U dopravních přestupků se také sčítají body ať se přestupek stal kdekoliv v ČR,jen sestavit tabulku ohodnotit možné přstupky body a součtově při dosažení určitého počtu by nastal přechod do vyššího levelu tedy trestní odpovědnosti.Obavy z náporu do věznic lze zabránit alternativními tresty (pokuty,propadnutí věci,nucená veřejná služba atd.)
Města i obce obtěžují problémové osoby,zloději kovů,hromadiči odpadků,lidé nedodržující ochranu prostředí hlukem,špínou,stavem nemovitosti atd.K tomu osoby zjevně psychicky nemocné ,soužití s těmito osobami je pro sousedy obtížné,všichni se vymlouvají,že nemohou nic dělat,nepomůže ani zásah městské nebo státní policie,opět se dostaneme k přestupku,komisi,verdiktu jež prakticky nemusí být vymahatelný.To,že někteří lidé mohou být frustrovaní,jejich odpor ke společnosti narůstá a potommohou nastat tragické konce,vždy na počátku problému je nemoc ,stáří,rozpory v rodině, hmotná nouze atd.
K případu Uherský Brod, problémová rodina a v ní držitel zbrojního průkazu a dvou krátkých zbraní,bylo řečeno,že doba pro přezkum zdravotního stavu se z pěti let změnila na 10 let,ví někdo jak se člověk může změnit za 10 let,jak rychle nastoupí celá škála psychických poruch,dle mne by doma prolongace zbrojního pasu měla být dva roky s nahlédnutím do citovaného registru přestupků a to nejen pro praktika, psychiatra ale hlavně úředníka o vydání (prolongaci) zbrojního pasu rozhodujícího,součástí prohlídky by měl být i test na drogy.Problémová osoba s řadou přestupků ,uživatel drog a někdo kdo byl angžován v kriminalitě všeho druhu,by prostě nebyl uznán způsobilým.Navíc by se mělo důsledně oddělit povolení pro lovce od osobního držení krátké zbraně tak,aby lovec mohl tyto zbraně užít jen v loveckých revírech a nikoliv v intravilánu obcí a měst (možná úschova v rámci mysliveckých sdružení mimo domovy lovců).
Apelovat na to aby konečně bylo možné psychicky narušené osoby oddělit třeba i trvale od společnosti v detenčních ústavech je asi házení hrachu na zeď,kolik mrtvých musí ještě přijít aby byla společnost chráněna.Vždy když se něco stane psychiatři a jiní říkají,nemůžeme přeci zavřít x % populace do ústavů ,výsledek je že se my občané této země nacházíme pomalu ve válečné zóně,tu jeden s granátem v kapse,tamten má kalašnikov pod kabátem, tahle mává kuchyňským 20 cm nožem,alkoholik nebo drogově závislý se prohání autem třeba 160 km rychlostí,bez ŘP,když ho chytí , udělají na něj bu bu bu,auto mu vrátí a možná do roka a dne bude souzen.
Je iluze ,že to co navrhuji nebo něco obdobného vše zachrání,ale každý zachráněný život,každá rodina ušetřená trauma smrti blízkého a teoreticky i rodina pachatele jež potom čelí odsudku, to snad za to stojí.Přemýšlejte o tom alespoň někteří pokusme se něco změnit,rána může dopadnout i na nás nebo naše blízké.

Zase doma

23. února 2015 v 13:37 | František
Zase doma.
Hlásím návrat z nemocnice a brzy zase něco napíši.

Stát , dobrá máma nebo macecha

5. února 2015 v 17:42 | František
Stát, dobrá máma nebo macecha
Mluvím zcela jistě o českém státu a titulek je vztažený k nám občanům .
Dobrá máma za všech okolností chrání svoje děti (měla by), před vetřelci, úchyly, zloději a lháři.
Macecha ,jistě jsou i výjimky, se naopak staví mezi děti a manžela , pokouší se v neprospěch dětí získat výhody, majetek.
Typický příklad jsme mohli vidět kolem přístupu k půjčování peněz, kolem tohoto byznysu se pohybuje řada firem od renomovaných bank až po žraloky kteří jak se dostanou k nějaké oběti nemilosrdně ji oškubají formou tzv. smluvních pokut, rozhodčích doložek a souhlasu s exekucí . Sice byly přijaty nebo jsou běhu určité regulace, ovšem chtělo by to zásadní krok, uzákonění hranice mezi férovou půjčkou a lichvou . Kdejaká firma inzeruje a prezentuje různá opatření pro klienta jako nulové náklady za uzavření smlouvy, vracení několika splátek při řádném splácení atd. přitom by stačilo jediné , zákonem stanovený poměr mezi půjčenou částkou a částkou již musíme za běžných okolností splatit , pokud by poměr byl v zákonné mezi ,byla by psmlouva a platnost potvrzena, pokud by poměr byl nad limitem, jednalo by se o lichvu, smlouva by byla neplatná, k půjčce by nemohlo dojít a firmu by čekalo správní řízení s pokutou až odebráním licence.Součástí smlouvy o půjčce by také musel být povinně rozbor platebních možností klienta (příjmy, běžné výdaje). Pokud by rozdíl mezi příjmy a výdaji nebyl dostatečný pro splátkování, nemohlo by k půjčce dojít. Rovněž by bylo třeba aby existoval neveřejný registr půjček k ověření a zamezení splácení jedné půjčky z nové půjčky.Je to pro ochranu klienta, podobné praktiky vedou do pekel, k exekucím a negativním důsledkům v rodině.
Za určitých okolností by mohlo být užito k splácení dluhu i takového typu pracovního poměru kdy by zaměstnavatel smluvně s věřitelskou firmou část mzdy rovnou zasílal k splácení dluhu , obdobně by tomu mohlo být u veřejných prací pro ty kteří pobírají dávky.
Pokračování...