Září 2014

Možná první vlašťovky na obzoru

19. září 2014 v 12:53 | František
Možná první vlašťovky na obzoru (neznamená to story z přírody), vracím se k svému oblíbenému a mnou prosazovanému tématu, zákazu výkupu kovů od fyzických osob ve sběrnách.
Především nedělám to proto,že bych snad nějakému chudákovi záviděl pár korun za kárku s nějakým železem jež kdesi našel , třeba i na černé skládce, do této kategorie nemířím, jde mi o dá se říci profesionální zloděje devastující některé neobydlené domy, továrny a zemědělské objekty mimo provoz nebo i domy , chaty užívané majiteli, zařízení silnic, obcí drah atd.Může někdo stokrát říkat,že s vaničkou se možná vylije i dítě, ovšem vanička je proti dítě stonásobná, škody jdou do statisíců a mnohdy vznikají následné i zdraví ohrožující stavy jako odkrytí kanálů, poruchy signalizace na dráze, škody na budovách po odebrání krytiny , okapů atd.
Argument v MF Dnes,že zákaz poškodí i ty kteří chtějí zpeněžit kovové předměty jež dosloužily jako radiátory, plotové díly atd. jsem navrhoval řešením obdobným zpětnému odvozu spotřebičů při nákupu nových, pokud firma provádí rekonstrukci topného systému, střechy, oplocení atd. může sběr patříci majiteli po rekonstrukci dát do sběrny a získané peníze odečíst z faktury, sběrna by veškeré peníze nad určitou mez (200-500Kč) musela posílat výhradně na účet (autorizovaný dle rejstříku a patřící firmě) s tím ,že by tam mělo být dejme tomu 48 hodinové pozdržení transakce pro případ pátrání policie při krádeži. Jasné je ,že by musela být dána brzda založení firmy zlodějů kovů , kdo by nebyl instalatér, pokrývač klempíř ,apod. by pravomoc dávat kovový sběr neměl.
Zároveň by legislativně mělo být precizováno vlastnictví odložených předmětů , sběrný dvůr je jasný, co ulice, veřejná prostranství , co soukromé pozemky nebo pozemky patřící firmám, a dalším právnickým osobám. Automobily jako směsné objekty by moly likvidovat jen certifikované ,registrované firmy (bez potvrzení by likvidace na úřadě nebyla možná) .Jen tak se zajistí ,že nebudou do příroy vypoštěny provozní kapaliny, odhazovány nekovové prvky atd.při té příležitosti by se musela vyjasnit otázka tzv. šrotišť kam se dováží i odepsané z evidence vozy ze zahraničí a žijící z prodeje rozebraných náhraních dílů, stejný problém kromě kovu tam jsou kapaliny, plasty, sklo různé vodiče atd.

Je mi stydno

4. září 2014 v 12:37 | František
Jemi stydno z naší vlády jak se chová k vyhlášení možných sankcí proti ruské invazi do Ukrajiny, nejdříve opatrně až se přítomnost ruských (pravidelných ) jednotek potvrdí , pohled na mapu řekne ,že pokud separatisti se pár kilometrů nepodkrtkovali k hranici, tam vylezli a s prvotřídní technikou a nových uniformách bez označení se vrátili zpě...
Počkám s dalším textem po zasedání NATO , velice by se mi zamlouvalo vyloučení a odpojení Ruska z bankovního systému, pak by totiž neměli za dodané výrobky čím platit leda,že by se obnovil výměnný obchod jako za krále Klacka.
Takže pokračování...
Ukrajina byla dohnána k příměří které pro ni určitě nebude výhodné,rozhodně nenastal čas pro nějaké omezování nebo dokonce rušení sankcí,ruská vojska jsou stále na Ukrajině a nikdo neví jak věci dopadnou.
Dávám příklad od sousedů a to z Polska,byl jsem soukromě ve středu ve Wroclawi ,normální turistika s fotografováním.Náhodou jsem byl svědkem smutné události a to vojenského pohřbu v katedrále v centru.Dle vnějších znaků muselo jít o vojáka mise v Afganistánu (humvey s protiletadlovým kulometem a dvěma vojáky v polním).Bylo vidět i na přihlížejících dojetí,úctu k armádě,vlajce, hymně,vlasti.Jde mi o něco jiného, u nás téměř nevidíte vojáka (profesionála) v uniformě,některé názory na nedávnou smrt několika českých vojáků a nejen to ale i dění na Ukrajině v různých diskuzích jsou varující,co je to za lidi ,nejsou součástí nějaké sítě ruských tajných služeb,kdo je nutí tyto nesmysly opsané z Itar Tasu opakovat,nejsou hrozbou pro nás,co na to rozvědky.
Armáda je oslabena,neustále jí byly snižovány náklady na činnost ze státního rozpočtu a to i v dobách hojnosti ve prospěch požadavků odborů ,bude dnes obtížné nějaké prostředky navíc hledat když sociální demokracie dle mne neuváženě vyžaduje rušení poplatků ve zdravotnictví,zvýšení minimální mzdy atd.Armáda přitom investovala do některých kasáren velké peníze a následně je opustila.S odstupem by se měly aplikovat i poznatky z bojů na Ukrajině,tanky nejsou reliktem,po modernizaci by měla být držena záloha v bojeschopném stavu a udržována záloha obsluhy schopná nastoupit a plnit úkoly (pravidelná cvičení),letectvo je zranitelné systémy typu BUK,jestliže sestřelují i MIG 29,Gripeny by to čekalo také,takže spíše nízko letící bojové vrtulníky a raketové systémy jako jsou Grady.Bezpilotní průzkumné stroje pro celkové informace ale i malé průzkumné stroje pro potřebu jednotek první linie.

Za hranicí reality

1. září 2014 v 19:43 | František
Nejdříve je třeba definovat co to realita vlastně je a jaké má hranice, momentálně mám pocit,že k situaci na Ukrajině po otevřeném vměšování, infiltraci tzv. separatistů až po přímou agresi Ruska se naši představitelé dívají jako ten pštros když vidí nebezpečí, je otázky co sankce řeší nebo neřeší, je třeba k věci zaujmou postoj, takhle ne Putine rozpínavost Ruska musí bý zastavena.Jestliže evidentně konvoje těžké techniky a posil překračují hranice, poslední vpád šel z Ruska mimo území separatistů, stačí se podívat na mapu a opět vojáci v uniformách bez označení.
To ,že rubl je na minimu, jsou problémy firem , uvadá turistický ruch, na krymu skončí tato sezónu katastroficky atd. Rusko cítí, ovšem rozehrálo vysokou hru a není jednoduché zařadit zpátečku bez hmatatelných výsledků, můžeme skoro předvídat, Dombas formálně v rámci Ukrajiny, ovšem místní vláda orientovaná na Rusku, nějaká forma koridoru pro obsluhu Krymu možná až zřeknutí se Krymu Ukrajinou formou dohody i třeba s jistými kompenzacemi za majetek atd..
Kromě sankcí jsou přece i diplomatické metody, co kdyby z celé EU byli velvyslanci pozvání do vlasti ke konzultacím a to na delší dobu, pokud vím při překročení nějakého limitu musí i velvyslanec opačné strany tedy Ruska opustit zemi, je to zdánlivě jen hra, ovšem vyjádří to postoj k protistraně.
Jsem už vlastně senior, nedávno uplynulo výročí od vpádu vojsk do Československa, byl jsem na vojně jako záklaďák, navíc tu noc ve službě, sledoval jsem dění v radiu, později i v reálu, ta bezmoc ,že jsme jako vojáci nemohli hájit vlast i když by šlo o ztracenou bitvu a to nejen kvůli počtům vojáků ale i kvůli silám které stály proti jak v politice ale i v armádě, policii, hlavně STB.Po revoluci se řešila otázka vlastizrady, od začátku špatným směrem, to ,že politici jako Bilak sepsali jakýsi zvací dopis je pravda, já bych za mnohem závažnější a dokonanou viděl vlastizradu u těch osob které musely o vpádu vojsk vědět, musela logisticky tato operace být připravena, systém protiletadlové obrany , odkon pravidelných linek, obsazení letišť a to všechno daleko před prohlášním stranického politbyra které vyloučilo obranu země.Na to hučení a přelety těžkých dopravních letadel se jen tak nezapomíná.
Ukrajině po zřeknutí se jaderných zbraní jsme něco slíbili, nevím jak to s těmi sankcemi bude ale už teď si o nás mohou myslet,že pro nějaké obchodní zájmy je necháme , Když Rusko evidentně zásobuje separatisty zbraněmi, měli by jsme stejně podpořit i Ukrajinu a ne se bát co na to Rusko.To už jsme asi za tou hranicí reality---