Červen 2014

Originalita neroste na stromech

26. června 2014 v 13:59 | František
Jen krátce, zítra jedu na chalupu , budu na PC v pondělí, mám hodně práce s přípravou.
Originalita neroste na stromech, ono je otázka, proč by vlastně měla někde růst a co to vlastně originalita je. Originálnální ve smyslu umění je něco autentického přímo vytvořeného autorem, nesoucí jeho podpis, styl, autorizaci. Ovšem ještě to neznamená,že to musí být umění nebo něco užitečného, když namočím kočce tlapky do barvy a ona se mi párkát projde po papíře, co to vlastně je
Máme mistry nebo jen chytráky kteří se zabývají vykrádáním textů, klidně po nějakých drobných retuších takto tvoří seminární, diplomové práce, jsou i profesionálové jež z takových textů a tabulek někde okopírovaných vyrábí i různé studie, kamarádi jim za to ze státních peněz zaplatí , potom se takové dílo bez vypovídací hodnoty schová do archivu a skončí ve sběru, vlastně bez užitku.Není to sprosté vůči někomu kdo musel v rukách odtahat metráky materiálu, vykopat rýhu pro kabel, obsluhovat stroj nebo řídit vlak nebo autobus, nyní jsou sice proklamace k tomu ,že outsorcingy budou přehodnoceny na nezbytnou nutnost a že různé přísavky ze státního penězovodu někdo odstřihne, uvidíme , vazby v nižších strukturách státních institucí jsou pevné a kamarádi potřební.
Jinak někdo si myslí,že je originální tím,že ze sebe dělá šaška, komolí a pitvoří řeč, strojí se neúměrně věku a postavě, jsou i takové originální persony které při spatření druzí obcházejí, zavazují si boty nebo okukují cokoliv ve výloze, zvláště pokud tito originalisté mají tendenci si půjčovat nějaký obnos, ovšem vracení je evidentně pod jejich úroveń a nesmělá poptávka je považována za ubohou reakci omezeného hlupáka.
Takže raději než originální buďme sví.

Hlasy v hlavě

22. června 2014 v 12:43 | František
Předem, hlasy v hlavě běžný občan by neměl mít, je to signál nebo už příznak počínající duševní choroby a mělo by se s tím něco dělat, kolik už bylo násilností těch jež měli nějaké ty hlasy, šílené představy, cítili se ohrožení mimozemšťany nebo čímkoliv.
Člověk může mít povědomí něčeho co měl vykonat, nevykonal, zalhal, podvedl , zamlčel atd. Jsou i tací kteří si výše uvedené nepřipouští a k biblickému ,,Kdož jsi bez viny, hoď kamenem (ukamenování), klidně tím kamenem hodí, přitom mají nejen máslo na hlavě ale i možná krev na rukách, faleš a nepravost je halí, hlavně ,že jdou za svým cílem, mocí, bohatstvím, třeba i přes mrtvoly a klidně šplhají po zádech přátel. O to horší pro takové je pád, nikde nemají zastání, nikdo jim nepomůže, rodina se rozprchne , konce majíale takové jaké si zasloužili.
Mnohdy v okamžiku kdy něco vykonáte, řeknete , rozhodnete, si uvědomíte, nebylo to správné, ublížil jsem člověku, někdy i blízkému , má vina, nutno ji přiznat, chybu se snažit odčinit, omluvit i když mnohdy vystřelený šíp zasáhl příliš a není cesty zpět.
Kdyby měl člověk slyšet všechny varovné hlasy v naší společnosti, bylo by mu moc ouzko. Máme novou vládu, slibovala boj s krupcí ,hospodářský růst, práci atd. ovšem jak se dalo čekat ministři narazili na svých úřadech na vybudované a pevně utužené matrixy (struktury vlivů)jdou několik úrovní pod politické funkce (náměstky, ředitele odborů), je to něco o čem mluvil krátkodobý ředitel Barrandova Železný, jak otočit rozjetý tanker ( zastavit vlak) když u dříve jmenovaných na to je třeba stovky metrů a u úřadu možná několik let.Pokud se stávající struktura zákonem o státní službě zakonzervuje , může ministr dělat co chce , než jeho dobře míněná myšlenka dospěje k legislativnímu rozhodnutí, najdou se změkčovači, rozmělňovači, vykladači opaku atd. jež hrany obrousí a svým kamarádům ponechají jejich mnohdy i škodlivý byznys v chodu.
Máme úředníka z obchodní inspekce, přišel na fatální chyby v smlouvách pro autopůjčky a podobné, odměna vyhazov, asi moc vyčníval z řady.Dění na ministerstvu spravedlnosti asi těžko komentovat kladně, ta paní (Válková), je možná hodná, dobrá kantorka, ovšem šelmám se musí postavit zkušený krotitel a ne někdo kdo když zadupu soudci, advokáti nebo jiný, couvne . Jana z Arku zachránila Francii před anglickou okupací a také byla po zásluze odměněna, upálením na hranici. Mluví se o některých auditech, obrovské prostředky byly zřejmě vynaloženy v rozporu se zákonem, na stát jsou přisáty různé poradenské , konzultační skupiny jež radí mnohdy účelově a mnohdy výsledky jsou k nepotřebě, jen když peníze tečou tam i tam, A jsou to peníze jež chybí jinde, na sociální programy, platy státních zaměstnanců, dopravní stavby apod.Sněmovna zvýšila výkupní ceny pozemků pro stavbu silnic a dálnic, dříve byly sníženy kvůli spekulatům, stačilo by aby každá závažnější změna územního plámu v oblasti silnic a dálnic byka doprovázena blokací příslušných pozemků v kastastru nemovitosti k zabránění spekulací, pokud jsou varianty, tak všechny varianty a neprodlenně,odblokovat lze ždy po konečném rozhodnutí.Konečně by jsme také měli najít odvahu a vyhnat z investičního rozhodování spolky typu Děti země atd. ,máme snad příslušné ministerstvo, odbory na krajích , městech a tam snad by měli být odborníci jež stav zváží odpovědně.
Měl by někdo z těch takyochránců přírody si zakoupit dům na křižovatce v obci (městě) kudy je doprava vedena když snahy o obchvaty a dálniční trasy blokují i léta výše uvedení. Smrad, otřesy, mrtví na přechodech i v dopravě po přetížených silnicích proti možná pár strpmům, nějakému brouku, žábě atak.Silnice (dálnice) je navíc možné zahloubit nebo i zahloubit se zakrytím , reliéf krajiny tak se prakticky nezmění.
Pravda je zároveń i ta, že po přechodu maxima dopravy mimo města, utrpí některé obchody, restaurace atd. poklesem tržeb až k likvidaci provozoven, něco se vždy musí obětovat, myslím,že lidé (občané) by měli mít prioritu před všemi,
Hlasy, nehlasy, musím končit, byl jsem nas chalupě a práce je i doma, zkusme být optimisty, bude snad líp.

Píši ti

15. června 2014 v 23:17 | František
Píši ti (nevím co,nebo taky jak to říci),jako úvod dopisu dobré,ovšem doby kdy každý psal nějaké dopisy často a rád jsou pryč,moderní doba přinesla SMS zprávy na mobil,maily,telefonování ve SKYPE atd.Ono dopisování mělo svoje výhody,přišel dopis od milé,rodičů(úřady nebudeme oslovovat ti),byl čas si vše rozmyslet,rozvrhnout a odpovědět,byla zase prodleva na doručení přečtení a odpověď,na moderní komunikací musíte odpovídat obratem.
Protože patřím k seniorům tak asi první dopis byl ježíškovi,chtěl jsem myslím sáňky.Ježíšek nic,jen samé měkouše,sáňky byly až k narozeninám v únoru,zimy byly dlohé takže jsem je užil,ovšem v Polabí kopce moc nejsou,musila stačit stráňka za vsí.
Je radost psát dopis když víte,že na něj někdo čeká,že máte dobrou zprávu,daří se Vám,jste zdravý.Mnohem těžší když třeba píšete příbuzným a vkládáte parte matky a později i otce,život přináší radosti strasti.
Od úterka do čtvrtka budu na chalupě, jako obvykle pracovat kolem domu a prohánět sekačku Mountfield po pozemku (kdysi jsme měli kupu králíků,sušili seno a vozili ho z chalupy domů,ovšem králičí nemoci a pracnost chovu omezili stav na pár kusů aby měl kdo konzumovat křástí z kedlubů,květáku atd.).Takže posekanou drť dávám na kompost (pořád je trochu líto ,že tak krásná travička s jetýlkem není lépe využita,to by jsme na chalupě museli být trvale a to nelze.Jsem-li na chalupě,jsem bez internetu,jen na mobil mi chodí upozorněí v SMS na došlé maily na jedné z mých tří adres,mobilní interne nechci,utvrzuje mě v tom i antireklama Vodafonu stěma zmalovanýma babkama.Nakone, ty tři dny nebo týden to vydrží,po příjezdu z chalupy pošlu do koše reklamu a nějak přečtu to ostatní.
Už je moc dlouho,jdu spát,třeba zase na nějaké sociální téma přijdu,zdravím...

Paradoxy 2

7. června 2014 v 12:23 | František
Zaujala mne zpráva o výsledku auditu na ministerstvech obsazených ministry hnutí ANO, plyne z ní ,že mnohdy státní peníze plynuly kamsi bez výběru , do kapes různých poradců a externích firem. Mnohdy mezi příjemci figurují známé osobnosti z dřívějšího působení . Jednou pan Babiš mluvil o matrixu který prorostl strukturami státní správy na všech úrovních, mámza to ,že i nový služební zákon tento matrix nenaruší, vždy budou ti jež to znají, dělají tu práci léta, bez nich by to zkrátka nešlo. někdy je lépe začít stavět dům nový než se pokoušet starý prorostlý plísněmi a dřevomorkou resuscitovat. kde na to vzít lidi, toť otázka .
Jsou dvě cesty ta konzervativnější je ze stromu státní správy s péčí sadaře osekat neplodící větve, odstranit obdobu jmelí v koruně ,omezit boční kořenové výhony, a vše hlídat apěstební zásahy pravidelně opakovat. Státní správa není odkladiště neúspěšných politiků ani místo na umídtění některých spolustraníků bez invence, znalostí atd.
Druhá cesta je pokusit se dostat do země naše krajany s dostatečnými znalostmi a zkušenostmi jež by mohli mít mladé a matrixem nazasažené podřízené.
Prakticky to vypadá ale tak, po sporu musela odejít doktorka Marvanová jež chtěla do stojatých vod soudnictví a advokacie vhodit pár min, zůstává tam doktorka Válková jež zřejmě resort nezvládá a loby soudců, exekutorů a advokátů neumí čelit.
Ono vůbec to spojení advokátů, exekutorů a části soudců v exekuční praxi je něco ,co podle mne do demokratické země nepatří, dluhy se dělat nemají to je jasné, logika věcí říká ,že je-li dluh 30 000kč , mělo by se pro splacení užít odpovídající množství majetku a ne nechat prodávat násobně dražší nemovitosti a to takovým způsobem,že cena se stlačuje a dlužník je neúměrně postižen. Rovněž firmy půjčující peníze by měly mít jasný klíč(poměr mezi půjčenou a vracenou částkou) cokoliv nad by byla lichva a následovaly by sankce, smlouva by byla neplatná, zcela by se měly vyloučit rozhodčí doložky a automatické přihlášení k exekuci.
Na závěr, proč státní správa postihuje tělesně postižené přeřazováním z třetí do druhé a první třídy, nejen ,že přijdou o peníze ale měli by vlastně jít na úřad práce a žádat o podporu a práci, asi se pohrobci Drábka a Macely shlídli v kanonýru Jabůrkovi, ten přeci také ,,U kanónu stál a pořád ládo, ládo, ládoval (bez rukou , nohou), také piráti jak víme běhali po lodi s dřevěnou nohou , místo ruky měli hák a kormidlovali , vážení běžte si to zkusit, ono od stolu vše vypadá jinak , kdo asi zaměstná s prominutím mrzáka když jsou k dispozici zdraví .

Takový ten pocit

3. června 2014 v 18:53 | František
Jen krátce , mám moc práce , chystám e na malování jednoho pokoje a to by jeden nevěřil kolik jistě důležitých věcí se tam za ty čtyři roky od posledního malování nashromáždilo, nastávají veliká dilemata , vyhodit, uschovat jinde nebo se věc po vymalování vrátí zpět, pozor nejsem shromažďovač čehokoliv, vše mělo svoji cenu ale žádný byt není nafukovací.
Takový ten pocit (jako bodnutí nože) se v jakési písničce zpívá, nevím nikoho jse nikdy nebodnul a ani kromě záchrany vlastního života nebo ochrany nejbližších bych neudělal.
Takový ten pocit... člověk má v sobě tisíce uschovaných pocitů z běžného života, ve vhodnou chvíli se vracejí. nejlepší jsou pocity štěstí, svěžesti relativního zdraví , radosti ze setkání s někým nám sympatickým a nopak zlobu a odtažitost při setkání s nějakým lumpem, vyžírkou, ožralou......(doplńte si sami).Některé pocity se během života mění, jsi-li mimino, máš hlad , rozeřveš se na plné kolo, ať tě slyší, ať něco dělají.Jsi-li dospělý , tak se prostě najíš (variantu,že by jsi neměl co nepředpokládám , i když jsou i tací , osud nebo společnost jim nepřála, možná se málo snažili, byli hloupí, zvorali to. Na druhé straně někteří se přejídají, nepočítají kalorie, kila narůstají, kynou do doby kdy tělo řekne dost, dopracují se k cukrovce, vysokému tlaku atd.
Zrovna dnes mne vytočil jeden pocit při čtení novin, naše milé (nemilé) Děti země, zablokovaly tři úseky opravy D1, prý nedělají obstrukce ale jsou tam formální důvody. kdyby šlo o novou dálnici vedoucí přes nějakou rezervaci, trasa D1 se nemění, dochází jen k dílčímu rozšíření, auta tam nejspíše po rekonstrukci budou jezdit v skoro stejné hustotě jako nyní. Jak je možné, že takové spolky mohou blokovat důležité dopravní stavby, proč vůbec jsou účastníky řízení, to nejsou odbory životního prostředí v městech, krajích a není ministerstvo. To jsme si zavedli do zákonodárství pěknou brzdu, něc jako když se sypal za války písek do ložisek, to ale bylo proti nepříteli.někdo by nejraději viděl dopravu s koňskými povozy (fasuńky), koňům a kravám by umístil lapače bioodpadu včetně plynů, takové svícení loučí , to musela být věc, to intimo. Zažil jsem pravda dobu bez televize, měli jsme kachlová kamna jež krásně hřála, jezdili na kole a vlakem, automobilů bylo v obci tak pět.Svět se ale nmůže zastavit, kolik lidí zemřelo při dopravních nehodách na úzkých silnicích lemovaných stromy ,za dobu kdy různé spolky blokovaly obchvaty a dálniční úseky, kolik výfukových plynů ohrozilo zdraví lidí v obcích se stále hustější dopravou, zná někdo co to je když se třese dům a řinčí nádobí, jak se dá krásně spát poblíže křižovatky kdy se kamiony v čtyři ráno rozjíždějí nebo brzdí, darmo mluvit a neříkejte mi,že tohle všechno nařídil Brusel.
Navodilo mi to tak negativní pocity ,že nejraději skončím, o tom co píši by mohl někdo zapřemýšlet.