Březen 2014

Spravedlnost

26. března 2014 v 18:24 | František
Zhlédnuto na NETU.
Načapali jednu kuchařku s proviantem (nevydanými zbytky jídla), řešily různé soudy oprávněnost okamžité výpovědi, verdikt potvrzen.Dobře, krást se nemá,to že si kuchařky berou domů zbytky ať už pro zvířata nebo pro potřebu rodiny není pochyb, vlastně by docela stačilo v provozním řádu ,v popisu práce nebo i v pracovní smlouvě uvést co lze a co ne ,logické je ,že se personál nají za režijní cenu , je také rozdíl jestli jde o smíchané zbytky co zůstaly na talíři nebo celé porce masa, omáčky nebo příloh , přechovávání do druhého dne předpisy vylučují.
Takže jiný příklad, opět si ohřeji polívčičku a to problematiku zlodějů kovů, slovo sběrač nemám rád, většinou totiž nejde o sběr (sbírají se houby, jahody ) ale o přemístění za účelem prodeje z cizího pozemku nebo dokonce objektu.
Máme více kategorií těchto existencí, jedni možná i vzbuzující trochu soucit jsou ti s vozíčkem , hledající , škemrající , troškaři co si vydělají 50-100Kč denně.
Pak jsou ti kteří už většinou v partě slídí po pozemcích , areálech ZD, fabrikách mimo provoz, ti už zcela jistě nesbírají, prostě kradou, stavební železo, okapy, značky, součásti plotů a co je nejhořší ničí stavby jež by mohly stát třeba dalších 100 let ,odstrojení krytiny z plechu, vybourání stropních travers, konstrukcí apod,Materiál znehodnotí ohýbáním , řezáním atd.Poslední skupina, řekl bych zlodějští profesionálové už mají vybavení jako firma, nákladní auta s rukou, autogeny , ohýbačky apod. nebo si dokonce na odvoz někoho najmou (ten v případě prozrazení dělá ze sebe hotového blba, netušil, neviděl , bylo to jen kšeft.
Policie ať už městská nebo státní nemůže uhlídat vše, bez dozoru jsou chatové kolonie, chalupy , brownfieldy továren a opuštěných zemědělských objektů.Řešením jsou hlídači, kamery, fotopasti, ovšem při obecném tolerování zakrývání obličeje kapucí, šátkem , brýlemi atd, je záznam k ničemu, navíc nechápu proč jsou záběry kamer tak neostré i v místnostech, nevím proč by se měla chránit identita lupičů, dovolit jim zakrývání obličeje apod.
Přitom řešení je jednoduché, zakázat fyzickým osobám dávat kovy do sběren, znemožnit založení zlodějských firem jež by legálně chtěly výše popsané provozovat, Pro řemeslníky zavést povinnost kovový materiál do sběru při rekonstrukci otopných systémů, střech , oplocení atd, dávat do sběru a cenu za sběr započítat do faktury jako snížení ceny, Drobné věci jako hrnce, kola apod lze dávat do sběrných dvorů nebo sběrových akcí obce (hasičů apod.)
Pokud by přesto soukromá osoba ve svém domě (chalupě) měla větší množství kovů k prodeji p,potom by si sběrna musela dojet na místo , převzít , zaplatit,ten , kdo nemá dům (chalupu) by měl smůlu.
Těžko odhadnout kolik se v takovém byznysu točí peněz , sběrny by také měly mít omezeno vyplácení hotovosti dejme tomu na 2000Kč, vyšší částky by už musely jít na účet firmy (občana) a byly by tak dohledatelné, ono totiž už se stalo ,že zaměstnanci firmy sběr přivezli ale část peněz zatajili a užili pro svůj účel. okradli tedy firmu.
Na tato opatření by logicky měla navazovat povinná veřejná služba pro držitele dávek ,samozřejmě bez důchodců, matek s dětmi, tělesně postižených apod,zkrátka nepracujících ve věku kdy se má pracovat, denně 2-3 hodiny a od rána 7. hodiny aby je přešlo noční řádění a ranní dospávání, oblastí působení pro města, obce, lesy, zemědělce , cílem je udržet pracovní návyky, něco užitečného za podporu na kterou se skládají ti co pracují, dělat.
Uvedl jsem dva případy, žena potrestaná za něc v řádu stovek a nepotrestaní jedinci (skupiny) za trestnou činnost v řádu tisíců až statisíců a to pořád se může stát ,že nějaké pako ukradne kus koleje, semafor na dráze a dojde k nehodě , budou mrtví, zranění a milionová škoda. Potom se někomu otevřou oči, nebo to bude pořád málo.

Lapač snů

23. března 2014 v 19:23 | František
Téma volím jako meziprodukt , chystám se k dalšímu ataku proti zlodějům kovů, aut , systému sběren, nočních zastaváren, burz atd.
Lapač snů, co by to tak mohlo asi být,lapačem je téměř u každého přděl mezi spánkem s aktivními sny a moment probuzení kdy jakoby houbou ve škole někdo utřel tabuli, sny zmizí a zbydou jen momenty.
Sny zobrazují pochody v mozku během spánku, reagují na prožité v prošlém dni ale i mohou být předzvěstí následujícího dne pokud se má něco dít (schůzka,oslava,návštěva lékaře, odjezd na dovolenou).Mnohokrát si najednou uvědomíte,že nastalou situaci jste snad ve snu prožili nebo na ni bylo upozorněno.
Spolehlivým lapačem (likvidátorem) snů je budík, prostě si zazvoní nebo zahraje z nastavené radiové stanice a je po snu i tom nejlepším , třeba i mírně erotickém (dle věku).
Také existují sny nevázané na spánek ale realné předznamenávající nějaké přání, tužbu, potřebu.Mnozí sní o náhlém zbohatnutí v dědictví (vyplatí se probrat seznam příbuzných a ty movité v pokročilém věku pěkně zdravit, nějak jim pomáhat atd.)Zbohatnout se dá také z výhry v loterii, sazce (proč ony se ve snu ani náhodou nezdají ta správná čísla),povýšením v práci ,bohužel pro některé z nás i krádeží, podvodem a vydíráním, ovšem ,hamba jim, už pro ně v pekle chystají kotel a budou se jednou smažit.Dají se vysnít i cesty do cizokrajných zemí , nové domy , automobily , krásné ženy.
Většinou takové snění končí nahlédnutém na výši bankovního konta a u krásných žen pohledem odpovídajícím pohledu na odjíždějící šálinu,ve vyšší věkové kategorii i s němým odesláním do frontu u pohřebního ústavu.
Ideální by bylo kdyby se ten pomyslný lapač snů dal nastavit na různou úroveň, po novu level , jsem v levelu jedna a snít mohu do dvojky, ono se to může vyplnit , náhodou štěstím , vlastní pílí.
Také jsem pozoroval ,že ve snech se někdy vrací to co člověk z různých důvodů včas nevykonal, že nepromluvil s někým ,kdo už není mezi náma, nezeptal se, nezastavil, nepomohl.
Určité sny prý předznamenávají nějakou nemoc, neštěstí, existují tlusté snáře ,zajímavé je ,že některé věci jsou v každém vykládány jinak.Takže dneska budeme všichni zase snít, uvidím jestli lapač zapůsobí a co nám z toho ráno zůstane.
Milí moji, přeji dobrou noc, krásné sny a budíky ať tentokrát zvoní decentně ale přeci jen doopravdy...

Ohlušující ticho

15. března 2014 v 10:12 | František
Ten, kdo tento název vymyslel , dal k sobě dva protimluvy, ticho a ohlušující. Ono totiž v běžném prostředí neexistuje absolutní ticho natož ohlušující. Každý ví jaké je to spát v místnosti kde tikají hodiny, z chalupy mám vyzkoušené jaké je to ,když každou hodinu zavrčí lednička.Kdo bydlí na vesnici je zásobován zvenku štěkáním psů, mňoukáním koček, ráno zpěvem ptáků, kokrháním kohoutů atd. Kdo má starý nábytek může slyšet práci červotoče, zajímavé zvuky také vydávají kuny honící se na půdě.
Člověk z města zase zná řinčení tramvají, sirény z továren, houkání vlaků.Protože jsem v práci hodně cestoval a strávil i týdny po hotelech , vím jaké je ranní řinčení nádobí z kuchyně, rachot aut přivážejících zásoby, popelářů, přidám i něco mimo téma a to vůni smažených vajec k snídani.Nezapomenu na tři noci v jednom hotelu ve Svitavách nad křižovatkou, těžké náklaďáky do půlnoci brzdí, řadí, rozjíždějí se . A to samé začne někdy kolem čtvrté ráno, pro člověka podobnému netichu nezvyklého ,opravdu noc snů.Něco podobného jsem zažil jinde , pěkný hotýlek, cena dobrá, jen jsem si neuvědomil ,že za rohem je nákladové nádraží. Opět pohoda, hlášení rozhlasu, Véno dej to čtvrtou,vyblbci jak jste ten tendr zařadili a podobné hlasy a to v podstatě celou noc.
Ticho může být snad v nějakém opuštěném dole, jeskyni , občas jen kape někde voda.
Znám ale něco jiného , ticho neticho když jsem sám na chalupě , je to stav , kdy nikdo nemluví, nic nechce, když se potom člověk vrací do civilizace připadá to vždy zvláštní když na Vás někdo promluví.

Téma o kterém nikdo nemluví

5. března 2014 v 17:39 | František
Jdu tentokrát na oficiální téma, ovšem se budu věnovat krátce možná když ne dnes tak v budoucnu aktuální otázce.
Co to je pátá kolona- pojem pochází z událostí v Španělsku kdy na Madrid postupovaly čtyři falangistické kolony a tou pátou byla vnitřní zrada předznamenávající pád republikánské vlady a nástup Franca, toť historie.
Zaujal mne článek v Dnes na téma názory ruských obyvatel žijících v ČR kteří mají nyní možnost připojit k ruskému i české občanství (jsou tam sice nějaké podmínky ale překonatelné).
Nevypadá to,že by nás jako příslušníky ČR nějak moc chválili, u mnohých se nedočkáte jednoznačného odsouzení invaze vojsk v roce 1968 a následné okupace, témata jako gulagy, nucené stěhování národů, hladomor na Ukrajině, vojenské čistky atd. si nepřipouštějí, nechtějí o nich mluvit.
Současné dění na Ukrajině v globálu zvláště s ohledem na Krym a východní oblasti země dává z Moskvy signály, že by měli právo jít na pomoc občanům Ruska pomalu ať jsou kdekoliv, a dokonce připojit nějaké území když je o to někdo požádá (nebylo takového něco už v našich dějinách v roce 1968,zde stačil vstup vojsk) i když jde o formálně svrženého presidenta.
Zkuste si hypoteticky představit oblast kolem Karlových Varů kde je těch občanů Ruska více než jinde , kdyby tito začali si stěžovat,že je Češi utlačují, nechtějí s nima mluvit po russki, zdaleka je nezdraví atd. A jakýsi primátor (starosta) by požádal matičku Rus o pomoc, co by se potom dělo.
Teď už obecně, neměl by být součástí přiznání českého občanství slib o respektování územní celistvosti státu , náboženského zařazení daného dějinami státu, politického a hospodářského systému v zemi. Nechceme být ani kalifát nebo gubernie kohokoliv i snahy o federalizaci EU by se měly zastavit na hranicích států.Kdyby se mi zdál zlý sen a já viděl mapu s krajem Dresden včetně Ústecka a Chebska, na druhé straně Ostravsko v kraji Wroclavském, jižní Čechy v kraji Mnichovském a zbyteček, hurá kraj Praha.Tomu by odpovídali i úředníci, úřední řeč atd.EU může fungovat jako společný hospodářský prostor,společně lze řešit zásadní strategické problémy ale ne slučovat vše bez ohledu na historické i současné hranice.Podle mne byla chyba nastavení krajů jako policko správních orgánů navíc z hlediska Europy v malém rozsahu takž musí být další mezičlánky.Kraje měly být větší, bez politického řízení se správní funkcí a hejtman jako manažerská pozice jmenovaná vládou na základě výběrového řízení (tedy bez zastupitelského sektoru),řízení úseků opět úředníci dle služebního zákona (výběr, vzdělání, atestace).Ovšem jak se říká pozdě bycha honit (pokud někdo ví co je ten bych, podělte se s ostatními a doplňte naši studnici vědění o pohár nebo vědýrko).