Srpen 2013

Bezdomovci

30. srpna 2013 v 12:42 | František
Bezdomovci
nešťastníci,produkt rozkladu společnosti nebo společenský jev.Ono to bude asi ode všeho klousek,každý má svůj příběh, mnozí takto končí po rozpadu rodiny,ztrátě zaměstnání,dluhové krize apod.Jsou i takoví kteří tento způsob života považují za vrchol svobody.Mohou vzbuzovat lítost, odpor nebo soucit se snahou pomoci.Ne všichni ale o efektivní pomoc stojí,známé je odpírání možnosti pobytu v azylových centrech prostě proto,že tam je vyžadována minimální hygiena,denní řád a absence alkoholu.Mnozí trpí různými chorobami,časté jsou předčasná úmrtí s kmbinací alkohoového opojení,mrazu atd.Lidské tělo v průběhu letnení stavěno na dlouhodobé extrémní podchlazování,konzumaci nekvalitních krabicových vín a nepravidelnou a neplhodnotnou stravu.
Jak z toho ven, podobný problé řeší i jinde na světě,určitá kategorie už je za hranicí a pomohly by jen metody neslučitelné s právy jako nucená práce,ubytování atd.Některým by ale bylo možné podat pomocnou ruku,práci,ubytování ,samozřejmě je k tomu nutná legislativa prostředky,mělo by se to vrátit, museli by chtít,dobrovolně abstinovat atd.
S tou obtížnou částí která obtěžuje ostatní krádežemi,žebráním nebo i krádežemi by bylo možné zacházet již méně slušně,vykázání cizích státních příslušníků ze země,co tahle zkusit zákazy pobytu vevelkých městech,vzpomeňte na tzv. postrk do domvské obce,detoxy spojené s nucenou prací narkomanů atd.Především ale u všech jež pobírají sociální dávky (po období podpory nezaměstnanosti),mužů i žen nařízené a kontrolované veřejné práce třeba 2 až 3 hodiny denně a pěkně od ž nebo sedmi hodin ráno,ono potom noční povykování a mejdany rušící ostatní by to třeba omezilo(já jsem léta vstával o půl páté a taky jsem to přežil.Měly by se také řešit příčiny proč lidé se dostávají do dluhů a pak i na ulici,stanovit slušnou míru rozdílu mezi půjčenou a vracenou částkou zákonem,vše ostatní trestat jako lichvu likvidačními pokutami,odebráním živnosti, vězením atd.Nepůjčovat tomu, kdo nemá šanci splácet zvláště ne na zbytné věci jako dovolená, vánoce, jubilea, cestování.Zcela vymýtit hrací automaty ,prostředky na sociální výdaje poskytovat formou vylučující koupi alkohou,drog,hraní automatů atd.technicky by bylo jistě možné naprogramovat pokladní systémy tak,že z platební karty držitele dávek by byly tyto kolonky zablokovány.

Návrat z dovolené

26. srpna 2013 v 12:02 | František
Hlásím návrat z termálů v Maďarsku, až budu mít trochu času přidám podrobnosti.

Dov olená

14. srpna 2013 v 21:42 | František
Dovolená
Zní to divně ale i důchodci mají nejméně jednou za rok dovolenou,projeví se to tak,že nejsou v svém bydlišti,nemají většinou přístup k mailu a k mobilu se dostanou jen do odchodu k vodě a večer po návratu.
Takže od 16 do 26.8 nebudu na blogu,jedeme si ohřát staré kosti do termálů v Maďarsku , místo se jmenuje Harkány,jedeme tam asi po šesté,pobyt v teplé vodě svědčí kloubům,bolavým zádům a tak podobně.Maďarsky neumím,ona konverzace není na programu dne.
Tak zatím

Život

13. srpna 2013 v 22:45 | František
Život
Věru těžký úkol psát na téma život,co to vlastně ten život je,kdy začíná.Početím nebo narozením,to je důležité neboť se ví ,že už v děloze plod má pocity,cití bolest,otřesy,negativní vlivy jako stres,alkohol atd.
Začněme raději narozením,je to maličké,všichni kolem toho obcházejí,obdivují ,pro mimino je hlavním programem krmení,spánek ,vyměšování .Život je to jaksi ochuzený,bez opatrovníků nemožný.Pokroky přicházejí rychle, první úsměv,uchopení prstu, zoubek,potom se pokoušíme o pohyby,otočíme se ,lezeme,až nastane okamžik prvního kroku.Rodiče potěšíme nějakým žvatlaným slůvkem a už ten pravý život začíná.Klade nám do cesty překážky jako prahy,zavřené dveře,pohozené hračky apod.Padáme ale z malé výšky,nemusíme řvát, někdy se to ale hodí k přitažení pozornosti těch obrů kolem nás.
Pořád nás něco učí,vodí za ručičku,upozorňují na nebezpečí jako schody,různé předměty jež při průzkumu se hroutí ,řinčí ,chytří rodiče pokud nemají specielní hracípokoj vyklízejí všelijaké nástrahy z dosahu malých průzkumníků.
Bože to nám to uteklo,blíží se školní léta,kdo má to všechno pořád nosit,sedět jako pecka v lavici,konec her a pošťuchování a běda objeví-li se agresivní jedinec vyhledávající mamánky,strašpytle a tichošlápky.
Poskočme na vyšší stupně škol,to už začíná být vážné,klukům se začínají líbit holky(ty mají ale náskok a pokukují po těch starších,přijdou taneční a rozhodování ,studovat na vejšce nebo jít do života,za mne tam u kluků byla i vojna.
Vojnu přeskočíme i když tam také byly momenty jež se nezapomínají,ale život jako takový byl na dva roky jakoby pozastaven.
Práce,kariéra pro někoho,pro většinu nutnost,zpočátku mizerný plat .Pozitivní v jistém smyslu bylo,že bylo dost tolerováno oslavování čehokoliv,čím větší skupina,tím více svátků,narozenin,sňatků,narození dětí,megaudálosti starších jako padesátiny nebo odchody do důchodu.Těžké cesty domů,bolestné vstávání a složitý další den s okurkami,kyselým zelím a sodovkou.
Vlastní příběh lásky ,svatby, zařizování domácnosti, děti ,jejich cesta od jeslí až po vysokou školu atd.
Současnost ,důchodce,pracovitý,zdraví jakš,takš,peněz akorát na pokrytí domácnosti a jednou za rok výlet na týden k moři nebo do termálů v Maďarsku.
Dál už to nechci domýšlet,musíme tam ale všichni, jak se říká to je jedině spravedlivé.
někdo nad životem neustále přemýšlí,co by bylo kdyby,někdo jej prostě žije ,měl by žít v pravdě,ctít starší(ne všichni si to ovšem zasluhují),věnovat se rodině,myslet spíše bez zloby, tlumit vášně atd.
Dobrou noc vám všem.

Zážitky z MHD

6. srpna 2013 v 18:59 | František
Zážitky z MHD

Nejsem nejmladší takže bych těch zážitků měl mít dost,jako první si pamatuji sebe a babičku v autobusu 4 z Pardubic do Popkovic kde bydlela sestra matky.Jak se to rozjíždělo a brzdilo,hučelo a troubilo měl jsem jako vesnický malý kluk strach,že jedeme jinam,že nám nezastaví,že mi ten pán s kleštičkami prštípne nos jak mi nějaký dobrák vedle naznačoval,nestalo se nic,dojeli jsme.
Jak šel čas začínal jsem okukovat děvčata,cestující i průvodčí,to už jsem chodil do střední školy,byly hrozné návaly a na trati od nádraží to byla hlava na hlavě,člověk nemyslel na sex ale spíše na to stojí -li na vlastní nebo cizí noze,drží -li kdesi za sebou tašku a kdy zahájit dfrontální útok na dveře při vystupování.Pak přišla doba galantního uvolňování místa stařenkám,těhotným ženám,často s těžkým zavazadlem (stále bylo co shánět do domu).Potom tak před rokem dvěma mne poprvé někdo vyzva\l o zaujmutí místa,stále bojuji,vypínám hruď, rovnám záda a odmítám, jedu jen tam ,postojím, už naštěstí na vlastních nohách.
Povím ještě zážitek z Prahy po zavedení tlačítek na dveřích pro otevření,projevil jsem se jak pravej vidlák lomcující dveřmi,pohledy ostatních útrpné i posměšné,jeden vtipálek říkal cosi o těch jež mají místo dveří korállky nebo deku.
Teď už zase já radím babičkám Horní Dolní jak na ty dveře.
jestli mohu radit ,myjte se prosím v letním období,užívejte deodoranty, ústní vodu,někdo má citlivý nos a pozná ponožky přecházející v plastový produkt,pach cigaret a alkoholu,prostě člověčí pachy,nemluvím o bezdomovcích jež mají zřejmě z jízdy v MHD potěšení,mají mnohdy pro svůj odér kolem sebe i dost místa,ptám se to mají na lístek nebo je tam někdo toleruje,teď si představte jak by asi vypadal postrk do domovské obce nebo i státu za Rakouska a první republiky.Taky by lidé neměli být neteční k zlodějům kabelek, portmonek atd., bohužel mají v okolí ochranku v rámci bandy.
Co takhle pání policisti místo honu na politiky chytat i cestou provokací a volavek drobné zlodějíčky, kapsáře,vykradače aut, pohlídat si noční provoz zastaváren,prohnat dealery narkotik atd,nebylo by to sice na palcové titulky ale každý takový lapený a třeba i do své krásné vlasti odeslaný zlosyn by ulehčil nám občanům život,zavést registr přestupků (neveřejný jen pro policii včetně cizinecké,judikaturu),opakované přestupky trestat dle zákona pokutou a veřejnými pracemi s označením barvou vesty.
Tak ať Vám ta tramvaj neujede,jsou tam jen hodní ohleduplní lidé,dobře naladění,navonění ale ne do nedýchatelna, upravení,nehluční,mladí i stárnoucí do krásy....no tak netočíme mýdlovou operu,zdravím....