Leden 2013

Plyšový medvídek

29. ledna 2013 v 17:16 | František
Plyšový medvídek
Dnes jen krátce, jak koukám skoro nikdo moje stránky nenavštěvuje ani nekomentuje, tak co bych si honil triko.
Pamatuji si z mého dětství, a to už je docela dávno,že jsem dostal k ježíšku plyšového medvídka, peněz po povedeném žertu presidenta Zápotockého bylo málo a otec také málo vydělával, medvěd byl malý a skro bych řekl z druhé ruky, byl ale můj. Nikdy jsem netrpěl sentimentem abychi si hračky bral do postele, přesto jsem si s medvídkem hrál, měli jsme u babičky vedle přes chodbu kachlová kamna ,pod nimi byl prostor cca 1m , takže se tam hravě vešli 2 dítka(měl jsem maladšího bratříčka), já , kočky , někdy i pes Punťa.Bylo tam teplo, příjemně , podlaha pod kamnami byla z cihel,prostě pohoda. Když jsem nahradil medvídka koníkem, koloběžkou a prvním kolečkem, podědil medvídka bratr a s kýmsi jej vyměnil za pytlík kuliček a to vzácných tzv, duhovek ze skla, i na mne se asi dvě dostaly.Dalšího medvídka už jsem nedostal, moje děti jich měly několik, v množství hraček nebyly ale dominantní, Teď už máme i vnoučátka, taky mají malé medvídky plyšové, některé reklamní od Avonu protože žena do distribuce dělá.
Náhodou jsem se dostal k historickému kusu , oproti dnešku je dvakrát tak těžký, neforemný, neelastický, určitě jej ale někdo, kdo už je teď dospělý, měl rád.Važme si vzpomínek, běh času je neúprosný a spravedlivě každému odměřuje jeho cestu.

Klaus-emigrace

24. ledna 2013 v 18:35 | Frantisek
Tak nám zatím ještě president oznámil,že pokud Karel Schwarzenbrg se stane presidentem,že emigruje.To má být jako co,výtraha,bububu,nebo další pomocný tah pro Zemana se kterým jsou nějak spojeni .Klaus mohl jako končící president odejít celkem se ctí i když ne jednoznačně celým národem chválen a veleben.Po zcela nepochopitelné amnstii, ke které se teď nikdo nehlásí,ztratil snad kromě amnestovaných zcela důvěru národa,nejspíše by jsme překousli pachtele drobných činů i když to byli mnohdy ti, kteří způsobili neklid na severu,i zde nepochopitelně je propuštění spojeno s výmazem trestu,to je snad největší políček všem obětem, okradeným,znásilněným ženám,dokonce i pozůstalým po dopravních nehodách spojených se smrtí blízké osoby.
Silný kalibr a pro mnohé absolutně nepřekousnutelný je článek 2,zastavení valné části hospodářských deliktů jako krachy bank,tunelování fondů, H systém apod. Zde jdou počty poškozených do tisíců,ztíží nebo prakticky se jim znemožní domoct se svých peněz zvláště pokud by s Orwelovským principem se amnestovaným uvolnily obstavené prostředky.Amnestie daleko více uškodila premiérovi,vládě a justitci.Sice se teď snaží státní zástupci odvolávat se ale to snad pomůže jen někde,tam kde by to byl do nebe volající,spousty menších ry proklouznou.Povídačky o úspoře neplatí, ti lidé většinou jsou bez práce a vyžadují dávky, podpory atd.Spočítal někdo úsporu ve vězeňství a nutnost placení dávek a to dlouhodobě protože nabídka ÚP tyto lidi nevstřebá,sice s čistým rejstříkem ale po amnestii určitě nenajdou jen tak novou práci.
Takže ta slova o emigraci i kdyby to tak doopravdy dopadlo,jsou jen gesta,každý nemůže emigrovat, máme tady své kořeny, skrovný majetek a my důchodci nemilionáři by jsme skončili leda tak pod mostem.
Reprezentace by měla přemýšlet o změně ústavy tak, aby president nemohl takový krok vůbec uskutečnit,musí být nejdříve odborníky domysleny důsledky, finační stránka věci, organizační a především chráněn zájem těch ,kteří zákon neporušují, pracují nebo celý život pracovali.Řada trestů vězení je zbytečná,alternativní tresty jako domácí vězení ,u hospodářských činů totální propadnutí majetku na existenční minimum.To vše ale hned, při obvinění a ne po letech kličkování advokátů a nečinosti soudců , znalců atd.
Pro odlehčení , kdo se dívá na Dr. Hause ,takový náramek na noze umožňující cestu do práce po určené trase a zpět by mnohému potenciálnímu pachateli znemožnil se o něco pokoušet.

Změny

21. ledna 2013 v 18:55 | František
Změny, jsou trvalá součást života, vše se stále mění, čas, počasí roční období, doba spánku, doba snění. Dnes máme dobrou náladu a pokud nám ji nic nebo nikdo nezkazí ,vydrží nám do večera.
Vše se mění, změna je podmínka a součást životního cyklu.Narodíš se, prožiješ batolecí období, poprvé si sedneš, plazíš se, uděláš první krůček, běháš v nejkrásnějším období do nástupu do školy.
Jsi školák, neučí-li tě nesmysly , přečteš první slovo, větu, říkanku až celou knížku.Studuješ gymnazium, první lásky a zklamání, první střety s realitou života.Já jsem zažil i dva roky vojny, opět střety s pologramoty z nichž frčka udělaly bohy,úniky mimo vojenský svět do města, přírody,až ten den kdy jdeš domů,
Do práce , ráno vstávat, snažit se, poslouchat zkušenější kolegy .Postupy pády, oslavy svátků a narozenin, ke konci vzhledem k zákazům jen kávou a zákusky,rozloučení a odchod do důchodu.Pak už jen život důchodce, stárnutí.
Paralelně k práci manželství, milování, děti od batolat po vysokoškoláky, promoce, odstěhování k partnerům, narození a růst dětí. Procesy jsou kontinuální, změny trvalé, nikdy se nevrátí tento okamžik, tato chvíle, voda plyne,vlnky přebíhají, nikdy již tu samou neuvidíš, vše plyne.
Přírodní procesy, růstové cykly zeleně, rašení, vegetace až po podzimní opad listí, cykly vývoje motýla pře kuklu, housenky atd. Mohlo by se psát donekonečna, změny jsou trvalé, mnohočetně, bez nich by nebyl život, co je nakonci nikdo pořádně neví, ono asi platí ,,Prach jsi a v prach se obrítíš,,

Klaus a Klaus

19. ledna 2013 v 18:24 | František
Klaus a Klaus
Článek navazuje na článek pod jménem Karel,zde jde o výzvu k volbě Karla Schwarzenberga presidentem ČR.
Klaus mladší se pustil do kampaně proti Karlu Scwarzenbergovi nejspíš na popud otce jež se omezuje na podporu Miloše Zemana.
Vždy jsem si vážil úřadu presidenta a po určitou dobu i Václava Klause staršího,potom byly určité momenty jež mne donutily přejít do stavu respektování,tolerování.Byla to podpora Srbsku,Rusku a praktické detaily privatizačního procesu.
To,že takovým způsobem zneváží konec presidentského úřadování vyhlášením tendenční a nepovedené amnestie (zastavení hospodářských a korupčních kauz,výmaz trestu zločincům atd) mne přinutilo pomyslným způsobem k sejmutí Klausova portrétu ze zdi.V příloze Dnes je odborný komentář důsledku amnestie pro vězně,skuste si to přečíst co to je vrhnout tisíce amnestovaných v zimním období bez zajištění existence (bydlení, peníze,pracovní příležitost),to nikoho nenapadlo,že řada potrestaných nemá domov, rozešli se s rodinami, jsou hlášení na úřadu, než dostanou podporu z ÚP uplynou tři i více týdnů atd.tyto drobné případy by lidé nakonec snesli,ovšem mělo jít vždy o podmínečné propuštění bez výmazu trestu,nevíte jak výmaz zkomplikuje poškozeným(obětem) domáhání se náhrad,placení škod atd.
Zastavení korupčních a hospodářských kauz s výmazem je absolutně nepochopitelné.
Je jasné,že stát(justice a vyšetřovací proces)mají také díl viny na protahování procesů, kolik ale také je na straně amnestovaných kdy triky advokátů, neúčastí na jednáních, odchody do ciziny atd. přispěli sami k průtahům.Šokující je to,že by měli dostat náhrady za dobu vazby atd.,měl by jim odblokován obstavený majetek ,dokonce umožněn návrat na původní pracoviště.Jak by k tomu přišly stovky poškozených z fondů, H systému včetně státu u daňových úniků,kdo to zaplatí.Poškození budou mít možnost jít do civilních procesů, to znamená další náklady,pokud se vydají odblokované prostředky okamžitě se vytratí co ciziny .Nevěřím,že by šlo o neznalost ,dobrý úmysl, mělo to být podrobně vyhodnoceno a nalezen politický konsensus pro takový krok.
Za této situace v souvislosti s volbou nového presidenta Klaus mladší ošklivě napadne Karla Schwarzenberga.Nejsem historik abych dokázal posoudit kroky otce Karla Schwarzenberga,přidám jen paralelu s dobou po roce 1948,kolik z nás a přiznejme si to, prošlo pionýrem, přes SSM a možná i kandidaturou KSČ ,to nemluvím o členech, jsme veřejně činní,senátoři,poslanci parlamentu,soudci atd.
Kdož jsi bez viny hoď kamenem, k výrokům Klause ml. bych jště přidal, Ševče drž se svého kopyta,ono je to pěkné říkat své názory ale za svoji osobu, neschovávat se za ředitelskou funkci ani za otce.

Karel

17. ledna 2013 v 16:38 | František
Karel samozřejmě Schwarzenberg je můj kůň do druhého kola presidentské volby, vím že tím někoho naštvu ale mám nárok na svůj názor a pokusím se k tomu snést nějaké důvody.
Václav Klaus , patřil po určitou dobu k mým vyvolencům, způsob jak zvládl rozdělení republiky,měny, majetku atd. by měly dějiny ocenit. Rovněž nastartování tržní ekonomiky včetně daňových změn, DPH atd.Bohužel s postupem času se v harmonickém tónu podpory postupně objevovaly trhliny.Privatizace, někdo říká podvod nebo krádež, myslím,že základní myšlenka byla dobrá ale měla tam být vložena určitá regulace, určité brzdy a ochrana peněz pro stát jež by mohly při deponování (úschově) posloužit k nastartování reforem, zmírnění dopadu na sociálně slabší atd.Kuponová privatizace měla být pro občany jako drobné akcionáře ale ne pro fondy které v řadě případů znehodnotily vložené díly akcionářů viz Harvardské fondy a další.Občané by samozřejmě mohli akcie na trhu prodat , jen vliv fondů neměl být uplatněn. V Německu byl založen privatizační úřad a ten do privatizovaných podniků vysílal zástupce s právem veta do doby než byl podnik státu zcela uhrazen, nemohlo tak dojít k zcizení aktiv (zásoby, rekreační zařízení i finanční prostředky na účtech) a s těmito prostředky aby došlo k splácení hodnoty podniku. To je jako by jste koupili auto za 300 000 Kč a na předním sedadle ležela obálka se 100 000Kč.
Potom přišly na pořad další věci jako Klausova podpora Srbska(Balkánské války) a určité zahledění na Východ do Ruska, jako katolík jsem vždy stál na straně Chorvatů, přes excesy na všech stranách jednoznačně Srbové nejvíce porušovali práva národů bývalé Jugoslavie, vraždění v Chorvatsku, Bosně i Kosovu jsou historie , nelze je jen tak zapomenout.
Bylo by toho více, v poslední době házení klacků pod nohy vládě, různá veta, zákulisní útoky, vše završila amnestie oznámená v novoročním projevu.Chápal bych humanitární důvody u těžce nemocných, matek malých dětí a přestárlých, nepochopopím však proč nešlo jen podmínečně propustit a musel se zahlazovat trest v trestním rejstříku, u podmínečného propuštění vina zůstává a při konfliktu se zákonem se trest doslouží pokud nebude nově něco doplněno.Absolutně už nechápu ukončení hospodářských kauz, všichni vědí,že uměle procesní řízení protahovali obžalovaní, jejich advokáti, bohužel průtahy zanášela i zpomaleně fungující justice.Není lepší anglosaský model s precedensy, pro řadu běžných činů by stačila tabulka (trestní čin =trest),večer je někdo zadržen při krádeži auta, noc přečká v cele, ráno jde k soudci a ten má v tabulce (auto do 200 tis. kč =3měsíce), a hned se určí nástup. Samozřejmě jsou i složitější případy , tam ale rovněž precedensy se určitě najdou, u hospodářských deliktů vždy blokace majetku a aktiv do rozsudku aby bylo z čeho čerpat.
Klaus si u mne osobně za amnestii vysloužil pomyslné sejmutí portrétu ze zdi, jeho podpora Zemanovi by měla být medvědí službou.
Neříkám ,že by Karel Schwarzenberg byl mojí první volbou, jako lidovec jsem volil MUDr Roithovou, pro druhé kolo ale plně podporuji Karla, z více důvodů, hlavně však pro to ,že bych nerad na Hradě viděl Miloše Zemana.Zeman pro mne je minulost, opoziční smlouva s Klausem, má poradce Šloufa a Zbytka, jsou v tisku určité pochybnosti o čistotě financí, Lukoil z Ruska asi také nedává finance bez budoucích požadavků.
Takže aby jsme to shrnuli, nedůvěřuji všemu co nyní dělá stávající president Klaus, ani těm které podporuje, z toho plyne jediné , budu volit Karla Schwarzenberga.

Není růže bez trní

16. ledna 2013 v 15:29 | František
Není růže bez trní, tento výrok lze brát básnicky nebo prakticky.ten kdo si rád k růži přivoní to nepozná, ten jež ji musí ohmatat, žmoulat stonek v dlaní se píchnutí dočká.
Básníci, snílci, ctitelé krásy obdivují růži pro její krásu, vůni, pravidelnost tvaru , mnohdy ženy přirovnávají k růži.I žena může vyvolat ten nejlepší dojem svou krásou svěžestí, vůní, umí také užít své trny při zradě, přelétavosti partnera, lži a klamu.I u růže lze vysledovat věk, stárnutí, nemám na mysli vadnutí květiny s časem nebo nepříznivými podmínkami, myslím,že s věkem se růže k níž příslušnou ženu přirovnáváme, mění druhově, barvou i působností.
Mám na vé zahrádce růže, protože nejsem nejmladší je to už několikátá generace. Nasadíte sazenici , určíte ji místo, pečujete o ni, stříháte na zimu, další rok už by se měly objevit první květy, zprvu skromné, jak růže sílí květenství se množí až dosáhne vrcholu plodnosti, krásy.Pak přijde doba setrvání a najednou na jaře zjistíte,že rostlina už nemá tu kondici, počet květů klesá až do tomu,že máte na zahradě pahýl se zlomkem původní rostliny.Nostalgicky počkáte až se rostlina po zimě neprobudí nebo prostě zakoupíte novou růži, stará končí a koloběh cyklu jde do dalších období.
Vím,že už se mnozí pokoušeli trní pěstebně omezit, vyloučit, myslím,že zatím se podařilo jen zmírnění . Takové snahy jsou jako by někdo šlechtil tygra bez zubů, aby neublížil, ovšem chudák by také v přírodě nepřežil , prostě by si nebyl schopen opatřit potravu.
Růže prostě říká, tady jsem, jsem krásná , voním, přivoň ale nesahej, ze smyslů užij zrak a čich.
Musíme poslouchat hlasu přírody, nelze vše uzpůsobit , změnit bez ztráty přirozeného běhu procesů.

Živel

8. ledna 2013 v 17:18 | František
Živel,to se někdy říká o tom kdo má víc energie a nápadů než druzí, obvykle nejdříve koná a potom domýšlí důsledky konání, může to být milé, obtěžující nebo až odpuzující , zvláště pro rozvážné, přemýšlející a ty, kteří už mají ztřeštěnosti mládí za sebou.
Živel také je fenoménem v přírodě, většinou jsou to spíše živly . Dokážou překvapit, většinou nemile, kdo by taky najednou rád promoknul, nechal se při chůzi trápit vichrem,vánicí atd. Já osobně jsem taky azuro, pošmourno a dny bez slunce mne ničí a netěší. Není nad příjemně teplý vánek. moře aspoň 24 stupňů teplé, vyhřátá pláž s jistou dávkou soukromí (pro mne hororové ležet v třetí řadě a 36. pozici od stánku).
Jako bývalý projektant telefonní společnosti jsem strávil mnoho dní v terénu při vyměřování telefonních tras, vím jak je obtížné se na případný útok živlů připravit. To musíte mít na ráno teplejší oblečení, v rezervě nepromokavou bundu pro případ deště, rezervní ponožky a igelitové pytlíky.(kdo nerozumí, když začne lít je nepříjemné mít mokré ponožky, pomůže navlečení igelitového pytlíku, na noc se do bot nacpou staré noviny jež odeberou vlhkost), ovšem boty musíte mít pořádné). Dne už jsou všelijaké speciální s goretexem apod., před 30. lety se nám o tom mohlo nechat jen zdát.
Takže to máme déšť(ono je pekelně krásné když kráčíte z bodu A do bodu B terénem 5 km a připravuje se příroda na déšť, mraky sílí, snižují se, mlží nahoře,vítr jež skoro vždy déšť předchází se zvedne spojují se až to začne a vy jste někde v poli , u silnice, nikde žádný přístřešek a kapky dělají na zemi kolečka pršet hned tak nepřestane, to vzpomínáte na ty jež jsou po střechou, v teple a pohodě. Ještě lepší když to samé je výše na horách a jde o kombinaci sněhu a deště ,vítr jde proti vám a z bundy jež zatím drží vodu vám na kolena stékají prameny vody.
Podařilo se mi potom v NDR koupit dlouhou pláštěnku skoro až na zem a to byla potom jiná.
Daleko horší jsou ty živly, které doopravdy ublíží, ničí majetek nebo i zabíjejí, povodně, blesky, sněhové vánice. Člověk najednou cítí takovou bezmoc,vzpomínám na moji babičku kdy já a ona jsme za bouřky klečeli, modlili se pod zapálenou svící hromničkou a prosili Pána Boha, aby ušetřil náš dům, neublížil zvířatům a lidem kteří se včas nedostali pod střechu (bylo mi 6 let).
Přeji všem lidem dobré vůle, aby jim živly neublížily, vichr nepoškodil jejich domy, neuklouzli na náledí, jejich blízcí nehavarovali, nikdo se neutopil v hlubině vod.Stokrát můžeme racionálně vysvětlit různé jevy, modelovat jejich průběh v počítači, nahrát představy v katastrofických filmech, ale když skutečně někdo jednou stane před působením živlů pozná, že jse zatím jen pozorovateli, a doufat,že vše dobře dopadne a zbydou jen vzpomínky.

co si vzít sebou na pustý ostrov

3. ledna 2013 v 18:21 | František
Především v popisu není jasný stupeň pustnosti, ve vtipech často autoři malují kus země v moři s jednou palmou a rybí kostrou, takový ostrov je jen čekárna na smrt.Málokdo má možnost před tím než se na pustý ostrov dostane si něco připravovat, pak by to byl útěk na pustý ostrov.
Především musíte mít zdroj pitné vody, ono nechat si vyklopit 300 balení vody, někam je schovat, a těch prázdných flašek na zemi po měsíci atd.Potraviny jsou vyžadující ledničku a nevyžadující, nejlepší pokud to běhá, plave ve vodě, pro příznivce hororu to může i po pláži chodit.
Dost srandy , připravit se na takový pobyt je těžké, ideaální by byla jeskyně nebo jiný krytý prostor, ono jsou období dešťů a přístřešek s palmovými listy asi nestačí.Uchování potravin, buď přirozený konzum toho co ulovíme, vypěstujeme, natrháme v přírodě. Pustý ostrov s elektrickým proudem, signálem mobilní sítě a zdravotním střediskem je nesmysl, to snad je jasné.
Taky to může být jen hra nějaké cestovky která několik dobrodruhů kamsi odveze a nechá jim tam na tři dny zásoby a kdosi odpovědný se snaží život nějak kočírovat , vždy je možný zásah a návrat na luxusní rekreační loď kotvící kdesi poblíže.Musí se počítat i s náhlými zdravotními komplikacemi z horka, potravy, vody atd.
Takže radši bych to viděl sám takto, pustý ostrov asi ne, ovšem chodit na okraje pláží kde je větší soukromí, neřvou tam sousedi, nešvitoří děti, nemusíte se koukat na plánovité otáčení na slunci s mazáním za cílem si nějakou tu barvu nachytat,pusté ostrovy ponechte filmovým tvůrcům, dobrodruhům atd. Ono těch kteří takový pobyt naostro přežili a těch jejichž kosti tlejí v pracho někde v džungli se možná rovná, ten kdo nemá zvláštní výcvik(skaut, armáda) se nemusí o sebe postarat, tělo se nevyrovná s nevyváženou stravou , stres z osamění nebo u dvojice ponorková nemoc, mohou jedince oslabit a není-li schopen reagovat na přírodní jevy,a má navíc nějakou negativní zdravotní idispozici , může i v tom nejkrásnějším koutu strádat a nepřijde-li pomoc i zemřít.