Prosinec 2011

Co Vánoce ,ale jmelí

30. prosince 2011 v 13:42 | František
Jen krátce, vánoce jsou za námi pro letošní rok, každý je prožil po svém doufám ,že co nejlépe.
jen ta zima stále u nás v nížinách nepřichází , můžem těm na horách jen závidět.
Jmelí k Vánocům patří, to je bez debat a ne to zlaté nebo stříbrné ale přírodní tak jak roste na vrcholu borovic (ono je vlastně parazitní rostlina).Staří druidové ho sekali zlatými srpy a uctívali, to už je ale dávno a kde by jsme vzali zlaté srpy.
Takže zase příští Vánoce a s jmelím a´t se tradice drží a to ty české bez santů nebo dokonce fuj dědků Mrázů.

Václav Havel

18. prosince 2011 v 15:14 | František
Vážení přátelé

Psát nekrology není lehké, zvláště jde-li o osobu v kategorii Václav Havel, ano jde o spisovatele, disidenta a bývalého presidenta ČR.
Pro naši zem udělal opravdu moc jako disident a i jako president, ne se všemi jeho kroky bylo možné souhlasit (masová amnestie, nepotrestání komunistů za dobu útlaku atd), přesto je mnoho pozitiv, konec jej zastihl jako člověka nemocného přesto zřejmě smrt očekávajícího.
Závěrem jen křesťanské odpočívej v pokoji a budiž ti zem lehká.

Pravopis

17. prosince 2011 v 17:42 | Fanouek
Pravopis

Už je to dávno co jsem chodil do školy, mnohé jsem pozapomněl ale základy pravopisu si člověk nese sebou , vyrůstal jsem v době bez počítačů, do 10 let bez televize takže jediná media byly noviny a radiopřijímač Telefunken.
První televizi jsem viděl o něco dříve u movitějšího souseda (chtěli 1 Kčs za cca hodinu koukání), také v obchodě agilní prodavač umísťoval aparát za výlohu krámku a do 10 hodin večer se mohlo koukat sice zdarma ale v nepohodě, někteří si nosili i skládací židle, potom se to soudruhům na národním výboru znelíbilo neboť u správných pořadů se sešlo jen tvrdé jádro a u nějakého westernu n krát tolik, promítání přes vedení Jednoty zatrhli.
Pan Svěrák s těmi diktáty na ČT dokázal mnohým, že si moc nepamatují , čárky ve větě dávat na správná místa není lehké a s těmi i a y je to ještě těžší.
Přesto se mi zdá ,že my nad 60 let máme lepší základy v češtině než naše dět, vnuci atd.
Takže naschvál kolik jsem tam udělal v textu chyb, dám se podat, vím ,že některé chytré programy na mohou přijít ale proč mně má radit nějaký PC.
Franta

Pod maskou

6. prosince 2011 v 16:50 | František
Pod maskou

Co to vlastně znamená, jde o masku skutečnou nebo masku fiktivní kterou ostatní nerozliší od naší tváře a jde o výraz, reakci na okolí, postoj nebo jen obranné mimikry.
Maska zlouna je nepopulární , ostatní leká a může chránit ale skýtá nebezpečí ,že naši blízcí to nepochopí a od nás se odtáhnou.
Maska dobráka je lepší ale hrozí ,že vizáž přiměje někoho k vydírání ať citovému nebo faktickému k konání dobra, rozdávání darů a pozorností.
Mezitím je maska hráče pokeru bez známek citu, pochopení , lidské účasti s trpícími, strádajícími.
Je na nás každém aby si vybrali, dle věku , vychování a názoru, snad existuje nějaká střední cesta, snad by měl člověk ukázat tváří sama sebe bez přetvářky a faleše.
Přemýšlejte o tom, zatím je ještě trocha času.